Dětské respirátory neexistují, míní výrobci i výzkumníci. Ve zmenšených dospělých se dětem hůř dýchá

Datum publikace: 05. 11. 2021
Periodikum:
radiozurnal.rozhlas.cz
Čeští výrobci i výzkumníci upozorňují, že skutečné dětské respirátory neexistují. Ty dětské respirátory, které se objevují v prodeji, jsou podle nich jen zmenšené verze respirátorů pro dospělé. Svou hustotou ale neodpovídají velikosti dětských plic, takže se v nich dětem hůř dýchá.

Na trhu se objevují dětské respirátory vyrobené z materiálu pro dospělé. „Výrobci si certifikují klasický FFP2 respirátor a pak ho zmenší. FFP2 byly dřív myšleny jako ochrana v lakovnách a v dolech pro horníky,“ uvádí David Pospíšil ze zlínské společnosti Spur, která byla na počátku pandemie lídrem ve vývoji nanomateriálových roušek a respirátorů. Nový pojem dětský respirátor je třeba legislativně upravit. „Chceme ve spolupráci s různými vědními obory dát dohromady podklady k tomu, jak by se dala optimálně vyřešit ochrana dětí respirátory,“ uvedl Jiří Tilhon z Oddělení zkušebnictví a certifikace Výzkumného ústavu bezpečnosti práce.

Celý článek najdete zde: https://radiozurnal.rozhlas.cz/detske-respiratory-neexistuji-mini-vyrobci-i-vyzkumnici-ve-zmensenych-dospelych-8612146

Související články:
Žena s respirátorem