Děti dnes čelí větším výzvám, než jejich rodiče. S psychiatrem Pöthem o krizi v dětské péči

Datum publikace: 07. 03. 2023
Periodikum:
echo24.cz
Celosvětově narůstá počet sebevražd, narůstá také počet diagnóz a situace se může dále výrazně zhoršovat, varuje dětský psychoterapeut a psychiatr Peter Pöthe. Současné děti podle něj zažívají při svém dospívání nejen dopady celosvětových krizí, ale i dlouhodobých vlivů, které je mohou činit nepříliš odolnými i vůči poměrně běžným životním překážkám. Ruku v ruce s tím se roky zhoršuje psychiatrická péče i její dostupnost. Cestou však není stavět další nemocniční lůžka, říká v rozhovoru s deníkem Echo24, který vznikal během konference AMY zaměřující se na problematiku ohrožených dětí.

Jsme v situaci, kdy se na jedné straně nahromadily dopady krizí, covid a restrikce, probíhající válka, do toho přetrvává problém dostupnosti péče o děti, před kterým se varuje roky. Souvisí zhoršení psychického zdraví dětí hlavně s krizemi, nebo sledujeme jen zdůraznění nějakého delšího trendu, kdy se u mladých lidí projevuje více psychických problémů?

Myslím, že si tu pandemii mladí odnesli nejvíce, to se týká i mé praxe. Násobně narostl počet dospívajících, kteří zažívají velkou úzkost a to i z budoucnosti. V posledních letech, kdy probíhá jejich dospívání, příprava na život, se dozvídají samé špatné zprávy. Rodiče ani společnost neví, jak na jejich nejistotu nějak pozitivně odpovědět. Ta budoucnost je objektivně nejistá, čili ta úzkost je v tomto ohledu sdílená. Zároveň jsou na dospívající kladeny velké studijní nároky v kombinaci s tím, že tady došlo k velkému přerušení jejich normálního životního stylu, ztráty mnoha vztahů, činností, které je nějak definovaly, mimoškolních aktivit, sportů, spousta z nich přestala. Jsou ve větším stresu, ukazují to i výzkumy – jejich mozky zestárly podle některých studí podobně, jako by zažívali velké trauma. To je takový celosvětový fenomén zvláště u těch dětí, které prožily plošný lockdown.

Jak se v tom projevuje zmíněná nedostupnost péče?

Nedostupnost péče spočívá spíše v tom, že je špatně orientovaná. To, co by mělo narůstat, jsou komunitní centra, multidisciplinární týmy, dostupnost nějaké krizové, psychologické pomoci. To je ta cesta. Nemyslím si, že navyšování psychiatrických lůžek je ta cesta.

Celý článek najdete zde: https://echo24.cz/a/HM6Cf/zpravy-domaci-peter-pothe-ohrozene-deti-psychiatricka-pece-covid

Smutný chlapec