- Domů
- O čem se mluví
- Česko 2025: Neměli bychom přemýšlet, jak v každé oblasti vychovat vrstvu nejlepších, říká expertka
Česko 2025: Neměli bychom přemýšlet, jak v každé oblasti vychovat vrstvu nejlepších, říká expertka
Datum publikace: 10. 07. 2025
Periodikum:
irozhlas.cz
Studijní úspěch dětí v Česku závisí na rodinném zázemí mnohem více, než je běžné v některých jiných evropských zemích. Odbornice na nerovnosti ve vzdělávání Klára Šeďová upozorňuje, že zkušenost ze školy ovlivňuje důvěru ke společenským institucím v dospělosti. „Nejenom že lidé nedosáhnou svého maxima, ale budou mít pocit, že se na ně společnost vykašlala, protože děti to velice dobře ví,“ říká Radiožurnálu v rozhovoru pro projekt Česko 2025.
Nerovnost šancí na vzdělání je podle různých studií a porovnání v Česku větší problém než v řadě jiných evropských zemí. Které skupiny dětí z měření vychází lépe a které hůře?
Nejlépe se vám bude dařit, jestliže budete bydlet ve městě, které má rozvinutou infrastrukturu všeho typu, takže v Praze nebo Brně. Tam jsou sice obtížněji dostupná gymnázia, ale obecně je určitě lepší být v metropolitním uzlu, kde jsou i univerzity. Největší souvislost má vzdělanost rodičů. A to nejenom proto, že vzdělanější rodiče více oceňují význam vzdělání. Tohle je tichá zpráva, kterou v rodině dítě dostává při každé snídani, obědě a večeři, když to řeknu s nadsázkou. Děti vzdělanějších rodičů se lépe orientují v systému a rodiče jsou schopni lépe dítěti pomoci při učení. V české škole se tradičně hodně spoléhá na domácí přípravu. To je právě důvod, proč se během covidové pandemie vzdělávací výsledky různých žáků ještě více vzdálily. Nutnost, aby dítě pracovalo samo doma, potažmo s rodiči nebo s někým, koho rodiče najdou, zprostředkují, třeba i zaplatí – protože byznys s doučováním je tady už docela rozvinutý – byla silná. Rodina, která má kulturní kapitál, vzdělanostní kapitál, klade důraz na to, aby ho dětem předala. Pochopitelně je v úplně jiné situaci než dítě z rodiny, která to takhle nemá, nedisponuje prostředky nebo rodiče nemají dost času. Když si představíte, že je třeba rodič samoživitel s dětmi sám, prostor pro to věnovat se jim třeba při vypracovávání domácích úkolů není tak velký.
Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cesko-2025-nemeli-bychom-premyslet-jak-v-kazde-oblasti-vychovat-vrstvu_2507061031_dci
