Bodná rána, která není vidět, ale způsobuje škody. Psychiatr Pöthe o traumatu

Datum publikace: 31. 07. 2023
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Náročná situace, kterou neumíme pochopit ani zpracovat. Trauma může zasáhnout každého, u dětí dokonce mění vývoj mozku a formuje jejich osobnost na celý život. Nezřídka, ale většinou nevědomě, svá traumata předáváme dál. Někteří hledají mstu, jiní touží po moci a kontrole, aby se ochránili. Podle některých jde o základ pro většinu duševních poruch a onemocnění. Co je trauma a jak se léčí? Hostem Balancu je MUDr. Peter Pöthe, dětský psychoanalytický psychoterapeut a psychiatr.

Co je to trauma?

To je velmi široký pojem a je to v nějakém smyslu základ, řekl bych, devadesáti pěti procent onemocnění a poruch, kterými se zabývá psychiatrie, ale i jiné obory. Definic je mnoho. Slovo trauma pochází z řečtiny, znamená rána. Ale málo se, že je to bodná rána. Specifické poranění, které Řekové nazvali trauma. Navenek není moc vidět, ale uvnitř způsobuje škody. Uvnitř je to krvácení, zničení, dejme tomu orgánů. Na povrchu se často hledá, co ta rána je, co ji způsobilo? Trauma může být něco, co zastaví psychický vývoj.

Můžeme si to představit jako bodnutí do duše? Nebo zranění duše?

Zranění, které ale může způsobit zkázu a zachovat ji. Můžeme zažít velmi nepříjemnou situaci. Můžeme být otřesení, můžeme být kvůli tomu smutní, ale fungujeme dál, po nějaké době žijeme jako před událostí. Trauma ale zásadně mění fungování mozku, protože vytváří situaci pro přežití. Ta je v mozku vytvořena na úkor center, která zajišťují vyšší funkce. Emoční prožívání, kognitivní funkce, plánování a tak dále. To znamená, že je to, jako kdyby se myslící mozek vypnul. Jako bychom se v evoluci vrátili o několik milionů let dozadu.

Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/bodna-rana-ktera-neni-videt-ale-zpusobuje-skody-psychiatr-pothe-o-traumatu-9039279

Žena si zakrývá obličej