Od analýzy pohádek k interpretaci výsledků výzkumu pohádkami

Autor/ka
Rok vzniku:
2006
Jazyk dokumentu
Čeština
Druh dokumentu:
Článek v periodikách
Online dostupnost
Ano
Podrobnosti o dokumentu

Při mapování psychosociálních aspektů spojených s řešením nedobrovolné bezdětnosti se ukázaly být významným dílčím tématem postoje lidí k této problematice. Jako pokus najít zdroje těchto postojů jsem provedla obsahovou analýzu archetypálních příběhů (pohádek, pověstí a biblických příběhů), ve kterých se objevilo téma infertilita. Analýza například prokázala, že zatímco postoje okolí k bezdětným lidem jsou v pohádkách pozitivní, v biblických příbězích spíš negativní. Při přepisu závěrů výzkumu do knihy pro laiky se použití částí archetypálních příběhů ukázalo jako přesnější, srozumitelnější a čtivější interpretace výsledků výzkumu u jednotlivých dílčích témat než strohá odborná terminologie.

KONEČNÁ, Hana. Od analýzy pohádek k interpretaci výsledků výzkumu pohádkami : Česko-slovenská konference, Praha, 23.-25.1.2006. Příspěvek. Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku .... Brno : Psychologický ústav Akademie věd ČR ; Tišnov : Sdružení SCAN, [2000]-. 2007, s. 46-50.

Zdroj dat
https://docplayer.cz/18876194-Kvalitativni-pristup-a-metody-ve-vedach-o-cloveku-v-vybrane-aspekty-teorie-a-praxe-hana-gajdosikova-ed-monografie.html
Zdrojové periodikum / Zdrojový web
Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku ...