Zvířecí terapeutka vozí dětem hady a šváby. Mají velký léčebný potenciál, ujišťuje

Datum publikace: 10. 01. 2023
Periodikum:
pardubice.rozhlas.cz
Chovatelka a terapeutka Olga Němcová jezdí se svým zvěřincem po celé republice a léčí klienty zvířecí láskou. A není to jen o felinoterapii nebo canisterapii. Zvěřinec na statku, který Olga založila se svými spolupracovníky, se neobejde bez hadů a brouků.

„Jsme zřejmě jediní, kteří používají k animoterapii hady, ještěry a brouky. A máme ověřeno, že přinášejí hlavně u postižených dětí výborné výsledky,“ říká Olga Němcová. Klienty v domovech seniorů zase potěší pohlazení psa, kočky, ale i ovečky nebo telátka. Připomene jim to dětství.

Had si poradí i se svalovou křečí

Třeba takový šváb, je podle Olgy Němcové bezvadný terapeut. Děti s postižením totiž nemají žádné zábrany ani výhrady vůči těmto zvířatům. Vezmou si pastelku a malují stopu za broukem, který jim leze po papíře. Nebo podle nich rozlišují barvy, písmena a čísla. „Hady využíváme pro děti s autismem. Je to neuvěřitelné, ale had tyto děti dokáže zklidnit. Vydrží pak dvacet minut v nějaké klidové poloze, což není u těchto dětí vůbec běžné. Bez hada za těmito dětmi nejezdíme,“ líčí chovatelka a tvrdí, že v hadech a broucích je velký léčebný potenciál.

Celý článek najdete zde: https://pardubice.rozhlas.cz/zvireci-terapeutka-vozi-detem-hady-a-svaby-maji-velky-lecebny-potencial-ujistuje-8903013

Had