Zápis do školky se blíží. Odborníci radí, kdy je dítě na školku připraveno

Datum publikace: 23. 02. 2024
Periodikum:
denik.cz
Nástup do školky znamená pro většinu rodičů první odloučení od dítěte. Nejede na odpoledne k babičce, ani na hodinu do kroužku. Každé dítě je jiné a takto výraznou změnu zvládá různě. Některé děti chodí do školky rády už ve dvou letech, jiné mají problém ještě jako předškoláci. Rodiče by se před nástupem do školky měli zamyslet, zda je dítě zralé a připravené. A jak mu případně pomoci, aby adaptaci na školku zvládlo.

Zápisy do školky probíhají na začátku května. Připravenost dítěte na tento velký posun se rodičům mnohdy posuzuje těžko. „Každé dítě je připraveno jindy. Není důležitý věk, ale zralost,“ podotýká dětská psycholožka Kamila Ryšánková na svém instagramu. Její profil s názvem Dětská psycholožka sleduje přes 77 tisíc lidí. Že je dítě připravené rodiče poznají třeba tak, že dítě má zájem o jiné děti a vydrží krátké odloučení.

Děti ve školce mají akademický náskok

Školka nabízí dětem obrovské množství benefitů. Studie Národního institutu pro dětské zdraví a lidský vývoj (National Institute of Child Health and Human Development) ve Spojených státech amerických naznačila, že děti ve školkách jsou oproti dětem v domácím prostředí napřed v kognitivní a jazykové stránce. Také mají náskok v akademických dovednostech, jako je znalost čísel a písmen. Naopak čtyřleté děti umístěné ve školce měly podle studie více výchovných problémů, jako neposlušnost a agresivita.

Celý článek najdete zde: https://www.denik.cz/miminka-rady-tipy/nastup-skolka-zralost.html

Děti ve školce