Vysvědčení s jedničkami děti nepotřebují, chceme je jen my dospělí, říká oceňovaná učitelka

Datum publikace: 29. 06. 2025
Periodikum:
heroine.cz
ysvědčení v českých rodinách znamená jedno: bonusy za samé jedničky, nebo drobná dramata o tom, jestli si dítě zaslouží jít o prázdninách do kina. Ale co když známky, jak je známe, nejsou vůbec pro vzdělání podstatné? Novela školského zákona, které známkování v prvních a druhých třídách ruší, sice neprošla senátem, ale protože parlament rozhodnutí senátu přehlasoval, konec známkování a další změny nás čekají. V nové epizodě podcastu Hlas Heroine se učitelka Pavlína Loňková zamýšlí nad tím, proč děti jedničky nepotřebují, a co vše se skrývá za mýty o známkách. Zjistěte, proč jsou jedničky i pětky přežitek a jak bychom měli změnit způsob hodnocení, který odpovídá skutečným potřebám dnešních dětí.

Vysvědčení je tady a s ním i známé drama – samé jedničky, nebo zklamání. „Známky jsou pohodlná zkratka, ale nezachycují skutečný pokrok dítěte,“ říká Pavlína Loňková, učitelka na prvním stupni, metodička a finalistka ceny Global Teacher Prize. Známky nejsou tím pravým ukazatelem rozvoje, i když mnoho dospělých věří, že je děti chtějí a potřebují. „Slyšela jsem paní učitelku prvního září dětem říkat: ‚Milé děti, teď budete chodit do školy a do školy chodíte proto, abyste sbírali jedničky.‘ A v tuhle chvíli moje vnitřní paní učitelka křičí: Takhle to přece není. Do školy chodíme proto, abychom se vzdělávali, posouvali, abychom měli radost z úspěchu a abychom se učili překonávat neúspěchy. Děti jedničky nepotřebují. Je to tak, že je potřebujeme my dospěláci a děti to zrcadlí,“ vysvětluje Pavlína Loňková. 

Celý článek najdete zde: https://www.heroine.cz/hlas-heroine/rozhovor-hodnoceni-bez-znamek-vysvedceni-pavlina-lonkova-hlas-heroine

děti k knihami