Vysoký obsah kofeinu či draslíku. Nápoje Prime mohou u dětí narušit spánkový režim, varuje lékařka

Datum publikace: 28. 11. 2023
Periodikum:
irozhlas.cz
Energetické nápoje Prime se dostaly na český trh a těší se veliké oblibě zejména u dětí. Některé Prime sody ale obsahují více kofeinu než jiné energetické nápoje. „Když se dítě předávkuje kofeinem nebo pije pravidelně vysoké množství, může docházet k narušení spánkového režimu, který je pro rozvíjející se mozek důležitý,“ říká lékařka Eliška Selinger.

Do Česka se energetické nápoje Prime dostaly letos v létě přes Británii ze Spojených států. Tam je prodávají dva vlivní influenceři Paul a KSI v roce 2022. Aktuálně jsou dostupné v řadě českých drogérii a supermarketů. Těší se popularitě zejména u dětí a mládeže, na něž působí kampaň vedená mezi populárními influencery a youtubery. „Většina mých sledujících je starší osmnácti let, lidé musí přemýšlet nad tím, co vnášejí do svého těla,“ obhajoval se influencer Paul v rozhovoru pro ABC News poté, co byl obviněn z toho, že marketingová strategie Prime míří na děti. „Marketing energetických nápojů je pro adolescenty a děti lákavý. Nápoje vypadají cool, jsou k vidění na večírcích, u influencerů i u sportovců. Studie potvrzují, že právě proto je děti začínají pít,“ popisuje lékařka Eliška Selinger ze 3. lékařské fakulty, která se specializuje na výživu.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/prime-energeticky-napoj-deti-zdravi-kofein-logan-paul_2311240620_ava

Plechovka pití