Vůbec nevědí, co dělají. Kampaň drsně varuje rodiče před sdílením fotek dětí na síti

Datum publikace: 03. 08. 2023
Periodikum:
magazin.aktualne.cz
"Začátek strašlivé budoucnosti." Německá reklamní kampaň využívá deepfake video, aby varovala rodiče před sdílením fotografií a videí svých dětí na sociálních sítích. Reklama se díky temnému varování stala virálním hitem na sociálních sítích.

Reklamní kampaň, za kterou stojí telekomunikační společnost Deutsche Telekom, zobrazuje rodiče devítileté Elly, kteří bezmyšlenkovitě sdílí fotografie a videa své dcery na sociálních sítích. V kině na ně ale začne promlouvat dospělá Ella, jejíž podobu vytvořila umělá inteligence právě na základě nahraných fotografií. Mladá žena rodiče varuje před nebezpečnými následky tzv. sharentingu - rizikovým sdílením fotografií a videí dětí vlastními rodiči v online prostoru. "Pro vás jsou fotky vzpomínkami. Pro mě ale možná začátkem strašlivé budoucnosti. Budoucnosti, kde může být moje identita odcizena lusknutím prstu, kde můžu jít do vězení za něco, co bych nikdy neudělala. Představ si, tati, jak je moje kredibilita zničena. Nebo jak je můj hlas použitý, aby tě obelstil, mami," varuje digitální Ella. Reklama také varuje před tím, že se děti mohou stát obětí deepfake podvodů, aktéry dětské pornografie i dalších trestných činů. "To, co sdílíte na internetu, je jako můj digitální otisk, který mě bude pronásledovat po zbytek mého života. Takže vás prosím, mami, tati, ochraňujte mé soukromí ve virtuálním prostoru," upozorňuje dívka vytvořená umělou inteligencí ve videu.

Celý článek najdete zde: https://magazin.aktualne.cz/posel-straslive-budoucnosti-desiva-viralni-reklama-varuje-pr/r~aa356f9c2a2211eebe29ac1f6b220ee8/

Různá loga sociálních sítí