Vracíme se k tomu, že děti jsou jediné, čemu se ženy zvládnou věnovat, říká socioložka o intenzivním mateřství

Datum publikace: 24. 07. 2023
Periodikum:
denikn.cz
V Česku se projevuje trend intenzivního rodičovství, tedy maximální zaměření na dítě a přizpůsobení života jeho skutečným nebo domnělým potřebám. Socioložka Radka Dudová společně s kolegyní Hanou Haškovou zpovídaly 21 matek a vytvořily přehled čtyř základních přístupů k intenzivnímu mateřství v Česku. Dudová v rozhovoru popisuje, jak se přístupy liší a jak na trend doplácejí sólo matky.

S Hanou Haškovou jste dělaly výzkum o intenzivním mateřství. Mohla byste shrnout, jak probíhal?

Koncept intenzivního mateřství existuje ve světě již přes dvacet let. Nás ale zajímalo, jak se projevuje v Česku. Zaujalo nás, že jsou různorodé způsoby, které mohou jít i proti sobě, ale zároveň všechny naplňují definici, jak byla popsaná v devadesátých letech americkou autorkou Sharon Hays.

Proto jsme s kolegyní Haškovou provedly kvalitativní výzkum (ještě nebyl publikován, pozn. red.), kdy jsme vyzpovídaly 21 respondentek a na základě jejich výpovědí jsme vytvořily přehled různých repertoárů intenzivního mateřství.

Celý článek najdete zde:  https://denikn.cz/1190755/vse-pro-dite-prevlada-pocit-viny-ze-to-nedelam-jeste-lepe-rika-sociolozka-o-intenzivnim-materstvi/

matka s miminkem