Vláda chystá navýšení rodičovského příspěvku. Týkat se má ale jen dětí narozených od ledna

Datum publikace: 19. 07. 2023
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
Stát od ledna čekají další zvýšené výdaje. Růst rodičovského příspěvku vyjde přibližně na čtyři sta milionů korun. Vláda ho plánuje zvednout o padesát tisíc u dětí, které se narodí po novém roce. Opozice tuto časovou hranici i výši dávky kritizuje. Část koalice mluví o kompromisu.

Vládou schválený návrh počítá s tím, že navýšení se má týkat jen dětí narozených od ledna. Rodiny s jedním dítětem by nově měly celkově čerpat 350 tisíc, u vícerčat je částka vyšší. Okruh rodin, které na vyšší rodičovský příspěvek dosáhnou, vyvolal debatu i uvnitř koalice. Část stran prosazovala, aby na něj měly nárok i ty, kterým se dítě narodilo dříve. „Snažil jsem se, aby se to týkalo i většího okruhu rodin. Alespoň v nějaké nižší částce těch, kteří mají dítě narozené před 1. lednem 2024. Tento výsledek beru v této rozpočtové ekonomické situaci jako dohodnutý kompromis,“ komentoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Je tam takový hořkosladký pocit. Samozřejmě jsme upozorňovali, že ostrý předěl, který se týká data 1. leden, je z našeho pohledu neuspokojivý,“ podotkla místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti).

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/vlada-chysta-navyseni-rodicovskeho-prispevku-tykat-se-ma-ale-jen-deti-narozenych-od-ledna-4583

Novorozenec