Úkolem rodičů není problém vždy vyřešit, ale být dětem k dispozici, tvrdí sociální pracovnice

Datum publikace: 01. 08. 2023
Periodikum:
pardubice.rozhlas.cz
Dospělí považují duševní zdraví za akutní problém dnešní společnosti. Duševní nepohodu mohou zažívat lidé všeho věku, včetně dětí. Jak tedy poznat, že se naše děti trápí, jak s nimi o těchto problémech mluvit a jak jim pomoci?

Jak si vlastně představit duševní zdraví? „Je to pohoda, vnitřní klid, také dovednost, že když se něco děje, tak na to dokážeme reagovat, nejsme z toho ve stresu, cítíme se vnitřně dobře,“ říká Nicola Skalická, která má bohaté zkušenosti s prací s dětmi a mladistvými z nízkoprahových zařízení jako například Prostor Pro a funguje také jako takzvaný „chatový konzultant“ na sociálních sítích.

Kde vznikají duševní potíže

Duševní nepohoda u dětí může vzniknout diskomfortem na několika polích. „První pole je rodina a bezpečí domova, to jak se dítě doma cítí. Jaká má vztah s rodiči, jaké je bydlení, jestli má naplněné potřeby. Potom je pole vrstevníků a škola, kde tráví také spoustu času. Tam jde o to, jak se cítí ve skupině, zda tam není samo, jaké je to s učiteli a prospěch. A potom je to třetí pole, jak se cítí samo k sobě, to velmi ovlivňují už předchozí zmiňovaná pole. Co si dítě samo o sobě myslí, jak vypadá. A z toho vznikají nejčastější potíže jako hádky s rodiči, s vrstevníky, nechuť k sobě samému,“ vysvětluje Nicola Skalická.

Celý článek najdete zde: https://pardubice.rozhlas.cz/ukolem-rodicu-neni-problem-vzdy-vyresit-ale-byt-detem-k-dispozici-tvrdi-socialni-9043662

Rodina