Tresty za týrání dětí se liší soud od soudu. K horní hranici se sahá jen zřídka

Datum publikace: 13. 12. 2022
Periodikum:
idnes.cz
Jednou podmínka, podruhé až osm let. Výše trestů za týrání dětí se podle průzkumu iDNES.cz liší soud od soudu. Roli by mělo hrát vícero faktorů: závažnost následků, jestli se pachatel doznal, zda vedl předtím řádný život, zda byl v minulosti trestán a další. Odbornice však podotýkají, že zmíněné rozpětí je běžné a soudci k horním hranicím často nesahají.

Případ drogově závislé matky, která při „hře“ těžce zranila své tříměsíční dítě a způsobila mu hematom v obou polokoulích mozkových, krevní výrony na obou stranách hlavy a dvě zlomeniny kosti holenní, se na první pohled zdá velmi brutální. Žena však za takové chování dostala pouze podmínku a pokárání od soudkyně. Na druhé straně stojí rozsudek Krajského soudu v Plzni, který vloni poslal na devět let do vězení pětadvacetiletou ženu, která podle obžaloby vážně zranila svého pětiměsíčního syna. Chlapec poté, co s ním matka nejméně dvakrát praštila o zeď, přišel o zrak a přechodně ochrnul na levou polovinu těla. 

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně a exministryně spravedlnosti Marie Benešová podotkla, že soudci nevyužívají i horní rozpětí zákonných sazeb. „A jen lze spekulovat, proč tomu tak je,“ uvedla s tím, že hodnotí případ od případu a nelze jim nic nakazovat. Jak dodala, další zpřísnění trestů tento problém nevyřeší. „Nemyslím si dle svých zkušeností, že by trest v daném případě nějak vybočoval z rozhodovací praxe soudů,“ okomentovala prvně zmíněný případ drogově závislé matky advokátka Petra Andršová. Dodala, že vždy hraje roli mnoho faktorů a daný případ se posuzuje individuálně.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/tyrani-deti-tresty-ochrana-ospod.A221114_094111_domaci_vlc

Zbitý chlapec