Sport je jedním z nejsilnějších antidepresiv. S lékařem o tom, jak (nejen) u dětí probudit lásku k pohybu

Datum publikace: 01. 09. 2022
Periodikum:
sport.cz
Je tu začátek školního roku a s ním pro řadu rodičů i výběr těch správných sportovních kroužků a oddílů pro děti. Jenže jak ukazují smutná data, řada dětí – obzvlášť po covidovém lockdownu – nesportuje a nehýbe se, vždyť víc než třetina z nich ve věku 11 až 13 let trpí nadváhou, u chlapců jsou čtyři z deseti. "Situace je neradostná, ale můžeme za ni my, protože děti jsou takové, jací jsou rodiče. A co se v mládí naučíš, ve stáří, jak když najdeš, neboť zdatní žijí déle," říká v obsáhlém rozhovoru pro Sport.cz doktor Martin Matoulek, předseda České společnosti tělovýchovného lékařství.

Měly covidové restrikce a výrazné omezení sportování vliv na zvýšení obezity a nadváhy?

My od roku 2001 sledujeme u dospělé populace obezitu a nadváhu. Mezi lety 2001 a 2010 došlo k nárustu z 45 na 55 procent dospělých s nadváhou a obezitou. V letech 2010 až 2013 to začalo stagnovat a zdálo se, že se křivka zastavuje. Vysvětlovali jsme si to tím, že každý matematický model má svůj strop, či – a to bylo méně pravděpodobné – že naše doporučení zabírají. Pak nebyly peníze na pokračování výzkumu, a tak máme data z roku 2020, kde došlo k velkému vzestupu na 66 procent dospělé populace s nadváhou (38 procent) a obezitou (28 procent). V době stagnování jsme analyzovali, že trávíme méně času pohybem. Mění se poměr sval a tuk, tedy byť váha byla stejná, klesala zdatnost lidí. Což nás moc neuklidňovalo. A když přišel covid a my máme analýzy z chytrých hodinek, na kterých vidíme tisíce pacientů, tak lockdown ukázal, že došlo o 32 procent k poklesu počtu kroků v běžné aktivitě. K tomu byla sportoviště zavřená. K tomu strava přinesla další nepříjemné zjištění.

Celý článek najdete zde: https://www.sport.cz/clanek/ostatni-sport-je-jednim-z-nejsilnejsich-antidepresiv-s-lekarem-o-tom-jak-nejen-u-deti-probudit-lasku-k-pohybu-3585447

děti na fotbalovém hřišti