Samoživitelky nemají kam sáhnout. Už šetří i na jídle pro děti, popisuje Asociace neúplných rodin

Datum publikace: 12. 12. 2022
Periodikum:
plus.rozhlas.cz
Podle výzkumu společnosti PAQ Research pro projekt Českého rozhlasu Život k nezaplacení dávají samoživitelky a samoživitelé až 60 procent příjmů na bydlení a potraviny, což je mezi zkoumanými typy domácností dle soužití vůbec nejvíc. Musí tak šetřit, vymáhat výživné po druhém rodiči a případně žádat o příspěvek na bydlení. Pomoc mohou hledat i u neziskových organizací.

„Měsíčně nevycházím, protože potřeba rodiny je o několik tisíc korun vyšší, než si mohu dovolit. Dřív to vyšlo, ale když se zvýšily poplatky – nájem, zálohy na energie apod. a k tomu se objeví něco navíc do školy, tak na to už prostě nemám,“ přiznává Lucie, která má čtyři děti a s nejmladší dcerkou je na mateřské. Výživné jí platí ale jen otec dcery, táta tří synů děti už roky ani neviděl. Aby ušetřila, nedávno se přestěhovala do pronajatého malého domku na vesnici. „Protože chlapci jsou ve vývoji, musím pro jejich snídaně a svačiny denně kupovat 40 rohlíků. Teď už přemýšlím, jestli koupím nějakou paštiku, salámy dostávali dřív, ale teď to mohu koupit třeba dvakrát do měsíce – vždy přemýšlím, aby ty rohlíky byly namazaný všechny,“ vysvětluje.

Celý článek najdete zde: https://plus.rozhlas.cz/samozivitelky-nemaji-kam-sahnout-uz-setri-i-na-jidle-pro-deti-popisuje-asociace-8886492

Matka s dcerou