Rodiče vůbec netuší, kam všude se sdílené fotky jejich dětí dostávají, upozorňují autoři nového výzkumu

Datum publikace: 03. 04. 2023
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Sharenting označuje nadměrné sdílení různých typů fotografií, videí a dalších citlivých informací o dětech jejich rodiči. Děje se prostřednictvím sociálních sítí, úložišť, webů, blogů. „Často jde o děti v choulostivých situacích – dítě, které pláče, je upatlané od jídla, sedí na nočníku. Mezi sharentingem a shamingem je hodně tenká linie,“ říká Kamil Kopecký, který se věnuje oblasti rizikového chování v online prostoru.

„Rodiče netuší, kam všude se jejich fotky dostávají. Že amatérské fotografie se dobře prodávají, existují na to skupiny a je to velký problém,“ pokračuje Kopecký, který je za Univerzitu Palackého spoluautorem výzkumu o sharentingu v Česku. Z něj mimo jiné vyplynulo, že 7 % rodičů svoje děti na sítích sdílí obnažené. „Možná by bylo dobré se podívat na samý začátek toho procesu, jestli některé fotky vůbec pořizovat,“ doplňuje vědce Karel Klatovský, odborník na kyberbezpečnost ze společnosti Microsoft, která se na výzkumu podílela. „A samozřejmě přemýšlet nad tím, jak fotku sdílím a co její sdílení může způsobit,“ naráží Klatovský na to, že fotografie se na sítích nekontrolovatelně šíří a zůstávají tam velmi dlouho.

Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/rodice-vubec-netusi-kam-vsude-se-sdilene-fotky-jejich-deti-dostavaji-upozornuji-8961531

Kojenec sedí na postýlce