Rodič se nesmíří s dětskou bolestí, říká onkolog z průkopnického hospice

Datum publikace: 22. 02. 2024
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Přední dětský onkolog Josef Mališ má na starost léčbu v novém dětském hospici v pražské Cibulce, jehož vznik sponzoruje Nadace rodiny Vlčkových. Centrum bude mít širší záběr, pacienti v něm budou odpočívat spolu s rodinami.

Už v květnu se má na pražské Cibulce otevřít „zahradníkův domek“, kde bude kavárna. Půjde o první krok velkého projektu přestavby historické usedlosti, která se má proměnit v dětský hospic. Budou tu lůžka pro těžce nemocné děti, ale i kadeřník pro jejich matky, které potřebují oddech. Nadace navíc plánuje vzdělávat české pediatry, jak pečovat o malé pacienty, které není možné vyléčit. „Když jsem před mnoha lety studoval medicínu, učili nás, jak vyléčit pacienty, ale nikdo nás neučil, jak se chovat k pacientům, které vyléčit nemůžeme. Ti tu i díky zlepšující se léčbě žijí, mají mnoho obtíží a potřebují pomoc. Právě k tomu je určena paliativní péče,“ říká dětský onkolog Josef Mališ, který čtyři dekády pracuje v motolské nemocnici a dnes je medicínským expertem – jedním ze dvou – v Nadaci rodiny Vlčkových. Má na starost lékařkou část projektu, který podle jeho slov změní péči o těžce nemocné děti v Česku.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-rodic-se-nesmiri-s-detskou-bolesti-rika-onkolog-z-noveho-hospice-245418

Usychající květina