Pro rodiče nutnost, pro děti trauma. Novela rozvede páry i mimo soudní síň

Datum publikace: 24. 08. 2023
Periodikum:
idnes.cz
Ministerstvo spravedlnosti v úterý představilo návrh nové legislativy o nesporných rozvodech, výživném a nepřijatelnosti tělesných trestů při výchově dětí. „Chceme, aby byly rozvody levnější, rychlejší a přátelštější. A také aby způsobily co nejmíň škod,“ říká poslankyně Eva Decroix. Legislativa by měla vejít v platnost ideálně na začátku roku 2025.

„Jde především o zájem rodiny. Naše současná legislativa sice není tak stará, ale stále vychází z tradic 70. let a kvůli tomu už neodpovídá dnešnímu soužití rodin,“ uvádí Decroix. „Pilíři nově představené legislativy je zejména respekt k manželství a jeho liberalizace, a dále pak snaha dohodnout se na rozvodu nejen v co největším možném míru, ale zároveň ho také zvládnout s co nejmenším traumatem,“ dodává Decroix.

Zjišťování příčin rozvratu je zásah do soukromí

Podle náměstka a poslankyně je soudní zjišťování příčin rozvratu v manželství, které vede k rozvodu, už přežitkem, a v nové legislativně tudíž nemá místo. „V praxi už řada rozumných soudců nezjišťuje, jaké mají manželé ke svému rozhodnutí důvody, protože to nemá žádný dopad na rozsudek. A pokud příčiny zjišťují, může docházet k trapným situacím. Proč bychom měli vědět, kdo se s kým naposledy pohádal? Z čistě objektivního hlediska pravé příčiny ani zjistit nejde,“ komentuje problematiku poslankyně.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/nesporne-sporne-rozvody-vyzivne-soud-kriminalita-dekriminalizace-trauma-vztahy-vztahove-problemy.A230822_092146_domaci_itimp

Žena si sundavá prstýnek