Přibývá dopravních nehod s dětmi. Riziko zvyšují rodiče, kteří vozí potomky do škol autem

Datum publikace: 07. 09. 2023
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
Září patří dlouhodobě k měsícům s nadprůměrným počtem závažných dopravních nehod, při kterých utrpí zranění dítě. K sedmnácti procentům z nich dojde podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) v době, kdy jdou děti ráno do školy. Například v Pardubicích srazila v první školní den auta hned dva školáky mladší deseti let. Obě nehody se staly na přechodu pro chodce. Nejvíc nehod u škol je podle neziskové organizace Pěšky městem ve středních Čechách, naopak nejméně jich je na Vysočině a jižní Moravě.

Dvě dopravní nehody v jeden den na stejné ulici a jen několik desítek metrů od sebe měly za oběť dítě na přechodu. „Došlo ke střetu nákladního vozidla s dívkou, která přecházela po přechodu pro chodce, byla se svými zraněními převezena do Královéhradecké fakultní nemocnice,“ informovala policejní mluvčí Pardubického kraje Andrea Muzikantová o prvním případu. Dívka má vícero středně těžkých zranění a je hospitalizovaná na dětské jednotce intenzivní péče. V dalším případě auto srazilo podle policejní mluvčí nezletilého řidiče koloběžky, který neměl helmu a pohyboval se v silničním provozu bez osoby starší patnácti let. Loni v září došlo v Česku celkem ke 415 nehodám s dětmi do čtrnácti let. Právě v roli chodců utrpěly děti nejvíc závažných následků. Kvůli hustotě dopravy je řada míst, a to hlavně ve velkých městech, pro děti stále nebezpečná. Jako třeba v pražských Nuslích. „Je zde frekventovaná ulice v době ranní špičky, jezdí tady tramvaj, která se za zatáčkou objevuje dětem docela pozdě, navíc řidiči mají děti zakryté stromy,“ popsal vedoucí oddělení Besip z ministerstva dopravy Tomáš Neřold. V tomto místě každé ráno prochází do školy stovky dětí.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/pribyva-dopravnich-nehod-s-detmi-riziko-zvysuji-rodice-kteri-vozi-potomky-do-skol-autem-2189

Sanitka