Přes 800 českých rodin se každý rok dozví, že se jejich dítě již neuzdraví. Pomoci jim má unikátní hospic v Brně

Datum publikace: 20. 07. 2022
Periodikum:
refresher.cz
Každoročně se více než 800 českých rodin dozvídá, že jejich dítě se už neuzdraví. Dětská paliativní péče v Česku je nedostatečná. Chybí terénní pracovníci, praktičtí pediatři nejsou v oblasti paliativní medicíny školeni a nemoc i smrt dětí je ve společnosti tabuizována. Rodiny se často dostávají do sociální izolace. I proto v brněnské lokalitě Kociánka vzniká unikátní dětský hospic, který ponese název Dům pro Julii.

Příběh Julie Dětský hospic ponese ve svém názvu jméno dívky, jejíž příběh z roku 1998 se rozhodla sdílet její maminka. Vzpomíná na to, jak se její tehdy šestiměsíční dceři přitížilo a museli s ní okamžitě na dětskou pohotovost na pražské Bulovce. Tamní lékař je ale dvakrát poslal domů.  „Po bezesné noci už jsme se nenechali odbýt a vyžádaný pediatr nás sanitkou okamžitě transportoval s podezřením na pneumokokovou meningitidu. Přitom stačil zákrok za padesát korun, jedno píchnutí do prstu a z něj zjištění hladiny CRP,“ uvádí  Petra.   Přezpívala jsem Julince všechny písničky –⁠ a že jich znám. Vyžádaná psycholožka je pro nás utrpením, není připravena na rozhovor s rodiči, jež neví, zda jejich dítě přežije, a já si uvědomuji ten paradox.   Podezření na pneumokoka se bohužel potvrdilo.  „Doma s pomocí internetu zjišťujeme, o jakou hrůzu jde, a varianta ohluchnutí nám připadá jako malé vítězství. Lékaři neví, dítě musí být uvedeno do umělého spánku, postupně přestávají fungovat ledviny a Julinka je napojena na mimotělní oběh,“ vzpomíná Petra.

Celý článek najdete zde: https://refresher.cz/117615-Pres-800-ceskych-rodin-se-kazdy-rok-dozvi-ze-se-jejich-dite-jiz-neuzdravi-Pomoci-jim-ma-unikatni-hospic-v-Brne

matka a dítě