Práva dětí by měl v Česku hlídat jejich vlastní ombudsman. Post má vzniknout v roce 2024

Datum publikace: 19. 04. 2023
Periodikum:
irozhlas.cz
Děti by mohly mít v Česku větší právní zastání. V příštím roce má začít fungovat úplně nový institut, který tu nikdy nebyl – dětský ombudsman. Změna bude součástí novely o veřejném ochránci práv, detaily zákona dokončuje pracovní skupina ministra pro legislativu. A co si o tom myslí samy děti?

Kdo to je dětský ombudsman či veřejný ochránce práv? „Nějaký soudce, advokát, člověk co řeší šikanu, nebo třeba to, když děti lžou, a co svým lhaním způsobují,“ myslí si děti z Dismanova rozhlasového dětského souboru. A nebyly od pravdy daleko – ochránce práv se jich může zastat, když cítí křivdu ve výchovných ústavech, nemocnicích, nebo když naopak necítí zastání třeba u soudů, popisuje ministr pro legislativu Michal Šalomoun (Piráti). „Může docházet k nežádoucím stavům, až extrémním, kdy neexistuje člověk, který by chránil práva dítěte,“ připomíná Šalamoun. Dětský ombudsman by mohl podle ministra začít fungovat v roce 2024. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková říká, že už bylo na čase: „Systém ochrany práv dětí v České republice je poměrně roztříštěný. Chybí nám nadrezortní koordinační mechanismus. Dětský ombudsman by znamenal posílení práv dětí v naší zemi.“ Česko je jednou z posledních zemí v Evropské unii, která ombudsmana pro děti nemá. K jeho zřízení stát dlouhodobě vyzývá Výbor pro práva dětí OSN. Poslanci hnutí ANO dřív navrhovali, aby měl veřejný ochránce dětských práv svůj samostatný úřad.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/detsky-ombudsman-prava-deti-verejny-ochrance-prav_2304101311_ara

Zbitá dívka