Nejí, nespí, zanedbávají hygienu i koníčky. Pětina dětí je závislých na technologiích

Datum publikace: 02. 08. 2022
Periodikum:
zpravy.aktualne.cz
Počet dětí a dospívajících závislých na digitálních technologiích roste, podle nové zprávy Národního monitorovacího střediska má problém pětina z nich. Po covidu se zároveň prodloužil čas strávený před obrazovkou. Nadužívání technologií vede k poruchám spánku, problémům ve škole, ale také úzkosti a depresi. Odborníci radí se s dětmi domluvit na kompromisu, striktní zákazy podle nich nefungují.

Velký vliv na nadužívání technologií u dětí měla podle odborníků pandemie covidu-19, během které si děti zvykly trávit v online prostředí mnohonásobně více času. Mohlo za to dlouhé zavření škol a povinná online výuka, ale i zrušené kroužky a zavřená sportoviště. Děti si zvykly trávit s počítačem či mobilem většinu volného času. "U menších dětí jsme v Česku během pandemických restrikcí zaznamenali vysoký průměrný čas strávený před obrazovkami pro zábavu, bylo to kolem tří a půl hodiny za den, což je téměř dvojnásobek doporučovaných dvou hodin. Pod dvě hodiny denně se dostalo jen asi 20 procent dětí," upozorňuje adiktoložka a psycholožka Kateřina Lukavská ze Slow Tech Institute, který se věnuje výzkumu a vzdělávání o negativním vlivu technologií.

Celý článek najdete zde: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/deti-zavislost-technologie/r~78de537c119c11ed8b4e0cc47ab5f122/

Počítač