Nedostatek míst ve školách: Stát zaspal 15 let a odnesou to děti

Datum publikace: 27. 03. 2023
Periodikum:
reportermagazin.cz
Blíží se přijímačky, na střední školy dorazil baby boom a o každé místo je bitka. Že problém nastane, se dalo tušit dlouho dopředu. Při pohledu na čísla zjistíme, že se nyní na střední školy hlásí děti, které měly problém dostat se do každého stupně vzdělávání. Roste nám kvůli dlouhodobé liknavosti státu generace, kterou budeme za pár let označovat za ztracenou?

Nebudu si půjčovat cizí zkušenosti a rovnou sáhnu do vlastní rodiny. Syn, ročník 2011, je narozený na jaře. Na jaře jsou také zápisy do školek. Už když mu byly tři roky, po sídlišti, na kterém bydlíme, se vědělo, že školky „tříleťáky“ neberou: jsou totiž plné dětí o rok nebo o dva starších. Matky si o tom povídaly na pískovištích, k zápisu do školky jsme tedy šli s tím, že to asi nedopadne. A podle očekávání to také nedopadlo.

Syn nicméně kolektiv potřeboval, zapsala jsem ho proto do školky soukromé. Tehdy jen na dva dny v týdnu – jinak bych všechno, co jsem si tehdy zvládla přivydělat, dala za školku. V tu chvíli jsme to ovšem ještě jako výpadek nevnímali. Říkali jsme si doma, že kluk je ještě malý a že kombinace kolektivu a pobytu doma ve třech letech vlastně nevadí. Kdyby ale stejná situace trvala i dál, asi už by nám to vadilo víc. Pak už by mu vypadl docela velký kus možnosti socializovat se a zapadnout do kolektivu. Dospěli jsme také k závěru, že kdo na soukromou školku nevydělává, má smůlu.

Celý článek najdete zde: https://reportermagazin.cz/a/pfehk/nedostatek-mist-ve-skolach-stat-zaspal-15-let-a-odnesou-to-deti

zoufalý student