Nedostalo se vaše dítě na střední školu? Podpořte ho, je to pro něj první velké životní zklamání

Datum publikace: 05. 05. 2023
Periodikum:
prozeny.cz
Vědělo se to roky, ale nikdo s tím nic nedělal. A teď to přišlo. Na střední školy zamířil nejsilnější ročník za posledních 30 let. A výsledek? Děti, které se i přes dobré studijní výsledky poprvé v životě setkaly s velikým neúspěchem a zklamáním. A podporu od nejbližších nyní potřebují víc než kdy dřív! Jak na to?

Dětí hodně, míst na školách málo. To by mohlo být mottem letošních (a bohužel nejspíš i těch, které budou následovat v dalších letech) přijímaček na střední školy a víceletá gymnázia. Devadesátá léta byla totiž na miminka chudá, ale pak začala porodnost stoupat a letos se boj o místa na středních školách rozhořel mezi žáky narozenými v roce 2008, což je za posledních 30 let nejsilnější ročník. Řečeno čísly: V roce 1999 se narodilo asi 89 tisíc dětí, v roce 2008 něco přes 119 tisíc. Jenže počty míst na školách se nemění buď vůbec, nebo jen minimálně. Tradičně nejhorší situace je v Praze a v dalších velkých městech, kde je počet zájemců o studium leckdy i několikanásobně vyšší než počet volných míst.

Tisíce zklamaných dětí

A tak i premianti a žáci, kteří se vždy dobře učili a v přijímacích testech nijak nepohořeli, se na své vysněné školy nedostali. Pro mnohé je to první setkání se zásadnějším neúspěchem, zklamáním, odmítnutím. Umocněno je to navíc tím, že se děti mohou cítit podvedené: Vždyť testy nepokazily, učí se dobře, snažily se… A celé to tak mohou brát jako velkou nespravedlnost. „Každé dítě bude situaci samozřejmě prožívat jinak, ale může zažívat frustraci, zklamání z vynaloženého úsilí a času, může se dostavit velké psychické i fyzické vyčerpání,“ upozorňuje ředitelka Linky bezpečí Soňa Petrášková.

Celý článek najdete zde: https://www.prozeny.cz/clanek/rodina-rodinne-vztahy-nedostalo-se-vase-dite-na-stredni-skolu-podporte-ho-je-to-pro-nej-prvni-velke-zivotni-zklamani-88185

Dívka v knihovně