Nebuďte s tím sami, po vyslovení problému přijde úleva. Neuroložka hovořila o dopadech šikany na děti

Datum publikace: 27. 04. 2023
Periodikum:
eurozpravy.cz
Jak poznáme šikanu a jaké může mít důsledky na zdraví dítěte? Nejen taková témata s námi v rozhovoru pro EuroZprávy.cz probrala neuroložka se zaměřením na dětský spánek, podporu rodin, práci s emocemi a traumaty Magdalena Danielová. „Osobně si myslím, že šikana je devastující v každém věku, včetně dospělých. Kdykoliv situaci nemůžeme změnit, ztrácíme jistotu. Malé děti mají menší schopnost říkat ne a může být pro ně náročné obrátit se na učitele jako autoritu,“ upozorňuje.

Co mám jako rodič pro dítě udělat, když zjistím, že je ve škole šikanované? 

Dítě potřebuje cítit podporu a jistotu, zásadní je důvěra. Nenuťte dítě k setkání s agresorem. Pokud se mi dítě s tímto problémem svěří, je velmi důležité nevysmívat se, nesvalovat vinu, ale zasáhnout. 

Každá škola by měla mít metodika prevence a psychologa. S těmi je potřeba mluvit v první řadě a nebrat řešení do svých rukou. Je vhodné dítě podpořit v nahlášení šikany, může se bát zhoršení.

Celý článek najdete zde: https://eurozpravy.cz/rozhovor/nebudte-s-tim-sami-po-vysloveni-problemu-prijde-uleva-neurolozka-pro-ez-hovorila-o-dopadech-sikany-na-deti.smgtrv40

děti ve třídě