Na střední už z osmičky? Jitří to vášně

Datum publikace: 10. 03. 2023
Periodikum:
novinky.cz
Nápad zkrátit povinnou školní docházku na základní škole na osm let a zavést dva roky povinné docházky na střední škole vyvolává bouři ohlasů. Tuto zásadní změnu navrhuje poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Striktně proti není ani ministr školství Vladimír Balaš (STAN).

„Vyspělé vzdělávací systémy v Evropě mají povinnou školní docházku delší. Ale je to balíček opatření, který se týká celého regionálního školství od mateřské po střední školu,“ řekla Právu Zajíčková. Nyní je povinná školní docházka na ZŠ stanovena na devět let a povinný je i rok předškolní docházky, ať už v rámci mateřské školy, či třeba přípravných tříd ve školách základních. Podle Balaše je návrh zkrátit devítiletku a navázat povinně dvěma roky SŠ studia legitimní. „Asi bychom ho měli diskutovat, ale je třeba vyřešit celou řadu problémů včetně návaznosti, protože to není jen zrušení devátých tříd,“ řekl Nově. Podle šéfa poslanců KDU-ČSL Marka Výborného se koaliční experti dohodli, že o námětu budou jednat. „Povedeme debatu i s ministerstvem školství, jaké všechny konsekvence to má. Byl by to zásadní zásah do školské soustavy i s právními dopady. Ale nemyslím si, že bychom to měli smést ze stolu,“ řekl Výborný. „Tu myšlenku nevylučuji, ale myslím si, že to je špatně načasováno. Revize vzdělávacího programu finišuje a počítá se s devátou třídou,“ uvedla poslankyně Jana Berkovcová (ANO). „Zásadní změny, které povedou ke zvýšení kvality především regionálního školství, jsou nezbytné a naše odborné týmy na nich pracují,“ citovala Nova premiéra Petra Fialu (ODS).

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-na-stredni-uz-z-osmicky-jitri-to-vasne-40425248#dop_ab_variant=884951&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest216_firmy_novy_backend_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Dívka v knihovně