Místa ve školkách jsou, ale ne tam, kde žijí rodiny. Rodiče potřebují desítky tisíc dalších, přibývají stovky

Datum publikace: 27. 11. 2023
Periodikum:
irozhlas.cz
Do školek chodí nejvíce dětí od roku 1993, zdaleka se však nedostává na všechny. Jednotlivé radnice nezvládají s předstihem navyšovat kapacitu, v rozpočtech chybí peníze na nepedagogické pracovníky.

„Úplná bezmoc a bezradnost,“ popisuje Radiožurnálu zážitky s hledáním předškolní péče pro své dvě děti Jana Voborská Dostálová. „Neustále máte příšerný stres z toho, kam umístíte dítě, abyste nejezdili přes půl Prahy. A kolik vás to bude stát.“ Před jejich narozením měla úspěšnou kariéru v marketingu technologické firmy. Když děti trochu odrostly, chtěla s menším úvazkem pokračovat. Jenže bez placené chůvy, soukromých jeslí a dětské skupiny to do čtyř let nejde. Péče o dvouletou dceru na tři dopoledne v týdnu ji nyní vyjde na deset tisíc korun měsíčně. „Čistě ekonomicky se to rozhodně nevyplatí,“ říká. „Máme tu smůlu, že žijeme na hranici městských částí. Ač máme nejbližší školku přes ulici, tak je to jiná městská část, protože ta ulice je dělící. A to pak nemáte vůbec šanci,“ pokračuje Jana Voborská Dostálová. Mladší dceři jsou dva roky a je na dvacátém šestém místě v pořadníku na placenou, i když dotovanou dětskou skupinu. Dříve než za dva roky matka v žádnou větší pomoc státu nedoufá. „Už v roce 2017, kdy měl do školky nastoupit starší syn, brali poslední dítě nad čarou, kterému byly v říjnu čtyři roky. Mladší děti jsou bez šance,“ tvrdí.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/mista-ve-skolkach-jsou-ale-ne-tam-kde-ziji-rodiny-rodice-potrebuji-desitky-tisic_2311270500_pek

Holčička si hraje