Měl ochránit děti před sexuálními násilníky. Vznik registru delikventů se ale zadrhl

Datum publikace: 17. 04. 2023
Periodikum:
irozhlas.cz
Návrh registru sexuálních delikventů, který má chránit děti před násilníky, měl být podle původního plánu hotový do konce června, aby od příštího roku začal fungovat. Kdo by byl v registru, nesměl by pracovat s dětmi. Jenže jeho vznik se zadrhl. Dosud nebyl sepsaný, natož aby se začal schvalovat. Na jeho podobě se totiž politici a soudci neshodnou. Skupina poslanců přišla s tím, aby zápis do registru byl automatický a platil i zpětně pro již odsouzené delikventy. Ministerstvo spravedlnosti je ale proti. A výhrady mají i zástupci soudců.

Je to selhání systému, prohlásila liberecká státní zástupkyně Iva Plšková, když před týdnem komentovala případ dvaatřicetiletého muže z Liberce. Muž byl v minulosti dvakrát odsouzen ze znásilnění dětí, přesto si mohl založit dětský spolek, pořádat tábory a hlídání dětí. A při tom znásilnil dalších sedm. „Osoba, která je sexuálním deviantem, si bez dalšího může založit spolek a v podstatě každodenně být v kontaktu s dětmi,“ vysvětlila žalobkyně Plšková svá slova o selhání systému. Právě tento případ přesně před rokem přiměl politiky ze sněmovního podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí a ministerstva spravedlnosti, aby začali mluvit o tom, jak je potřeba podobným případům zabránit. Navrhli registr nebezpečných pachatelů – kdo by byl na seznamu, nesměl by s dětmi pracovat třeba jako vedoucí na táborech, kroužcích, ve sportovních oddílech nebo v tanečních souborech. Součástí návrhu by byl „dětský certifikát“, jímž by se prokazovali všichni žadatelé o práci s dětmi a týkalo by se to i učitelů.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/registr-sexualnich-delikventu-ochrana-deti-politici-soudci_2304110500_vik

Smutný chlapec