Mám o tebe starost. Jak reagovat na sebepoškozování jako spolužák nebo vyučující?

Datum publikace: 25. 11. 2024
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Sebepoškozování je nezdravý způsob, jak se vyrovnávat s náročnými pocity jako třeba vztek, bezmoc, strach, úzkost nebo silný pocit prázdnoty,“ vysvětluje psycholožka Zuzana Karásková Ulbertová. Podle odhadů se v Česku sebepoškozuje zhruba 17 % adolescentů. Jak reagovat na sebepoškozování z pozice učitele, spolužáka, případně rodiče?

„Je to velký problém,“ říká a uvádí, že zhruba za posledních sedm let zaznamenala ve své praxi i na krizových linkách až dvacetinásobný nárůst počtu kontaktů na krizové konzultace ohledně tématu sebepoškozování. „Je to fenomén, který je potřeba probírat a komunikovat,“ dodává. „U sebepoškozování je i riziko vzniku závislosti,“ jmenuje psycholožka jiné negativní dopady než viditelné jizvy nebo vliv na sebedůvěru. „Jako velký faktor vnímám rychlost doby, kdy jsme zvyklí na rychlá řešení,“ vysvětluje a upozorňuje i na další faktory jako je porovnávání se s ostatními, šíření fenoménu mezi mladými lidmi online, nebo i celospolečenské události jako pandemie a války.

Celý článek najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/mam-o-tebe-starost-jak-reagovat-na-sebeposkozovani-jako-spoluzak-nebo-vyucujici-9357930

Dívka sedí na židli a má opřenou hlavu