Když si dítě znovu potřebuje prožít porod: Maminko, říkej, hurá, narodila se nám krásná holčička

Datum publikace: 18. 12. 2022
Periodikum:
medium.seznam.cz
Mozek je plastický, a tak nové, pozitivní zážitky dokáží postupně nahradit ty špatné. S velkou dávkou lásky a trpělivosti tak lze i dětem v náhradní péči dát dobrý základ do života.

Každé z dětí, které přichází do náhradní rodiny, zažilo těžký, nesprávný vstup do začátku svého života. V době těhotenství se málokterá maminka těchto dětí na své nenarozené dítě těší, láskyplně k němu mluví. Často jsou ve velkém stresu ze své budoucnosti. Porod jako takový není radostnou událostí a dítě po něm neskončí v láskyplné náruči své maminky. Je odneseno a v lepším případě chováno cizími sestřičkami a lékařkami v porodnici.  A pak přichází další cizí náruč, a to náruč přechodné pěstounky nebo hůř tety v kojeneckém ústavu. Každá z těchto těžce prožitých událostí se zapisuje do nezralého mozku dítěte a také do celého jeho těla. Dítě na těchto prvních zkušenostech se světem staví a buduje další události a vztahy, které ve svém následujícím životě potkává.

Celý článek najdete zde: https://medium.seznam.cz/clanek/dobra-rodina-kdyz-si-dite-znovu-potrebuje-prozit-porod-maminko-rikej-hura-narodila-se-nam-krasna-holcicka-799

matka s dítětem