„Kdo mohl tušit, že trenér je predátor?“ Organizace pro děti musí přestat přehlížet varovné signály

Datum publikace: 06. 09. 2023
Periodikum:
heroine.cz
Září znamená pro většinu rodičů slastnou úlevu: předávají děti institucím a vracejí se do normálního pracovního rytmu. Hodně z nás posílá děti do školy, školky, někam do oddílu nebo na kroužek vůbec poprvé. Čteme recenze, hledáme ty nejlepší trenéry a učitele, pídíme se po výsledcích absolventů. Ale kolik z nás do kritérií výběru zahrne jednu z nejpodstatnějších věcí, a sice to, jestli jsou tam naše děti v bezpečí před zneužíváním? Nad tím, co by si měli rodiče o institucích zjistit, se ve svém komentáři zamýšlí instruktor sebeobrany a publicista Pavel Houdek.

Na veřejnost čas od času prosáknou případy zneužívání ve sportovním oddíle, nebo dokonce skautu. Jsou si velmi podobné, a to nejen postupem pachatelů, ale naneštěstí také přístupem autorit a vedení daných uskupení. Když se o případu začne mluvit v médiích, reagují často tak, že šlo o ojedinělý exces jednotlivce, „zkažené jablko“, které poškozuje práci a pověst celého odvětví. Ale že teď vše naštěstí vyšlo na světlo a pachatel bude potrestán a izolován.

Pokud se však o konkrétní případy začnete zajímat do hloubky, často zjistíte, že indicie o zneužívání tu byly již před odhalením predátora. Že o tom někdo věděl, ale nic nedělal. Nezřídka se stává, že některé děti a jejich rodiče měli podezření, se kterým se i svěřili dalším trenérům nebo vedení, ale namísto šetření byli všichni ujišťováni, že se nic neděje.

Takové případy po právu vyvolají zděšení a také otázku: můžeme jako rodiče něco dělat, aby se přístup institucí změnil a predátorům dlouhodobé zneužívání svěřených dětí neprocházelo?

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/clanek/krimi-policie-proveruje-trenera-bojovych-sportu-kvuli-zneuzivani-nezletilych-40438970.

Dívka si zavazuje tenisku