Jak se za 100 let změnila kondička českých dětí? Na školách začíná unikátní šetření

Datum publikace: 08. 03. 2023
Periodikum:
novinky.cz
V roce 1923 zorganizovali Emil a Jan Roubalovi, otec se synem, unikátní šetření tělesné vyspělosti v československých školách. Do výzkumu zahrnuli náctileté ze skoro 100 středních škol po celém tehdejším Československu. Unikátní šetření přesně po sto letech zopakují odborníci z katedry tělesné výchovy a sportu Technické univerzity v Liberci.

Jejich výzkum bude probíhat v březnu a dubnu. Začíná se už ve středu na gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce. Testovat se bude i na 14 dalších víceletých gymnáziích po celé republice, které jsou pokračovateli škol, na nichž se tělesná vyspělost zjišťovala už v roce 1923, mimo jiné v Praze, Brně, Plzni, Liberci, Pardubicích, Třebíči, Jindřichově Hradci nebo Kyjově. „Na Slovensku, kde naši studii zaštítila partnerská Fakulta športu Prešovskej univerzity v Prešově, se zapojí dalších pět škol,“ sdělil Aleš Suchomel, vedoucí katedry tělesné výchovy na liberecké fakultě a také garant výzkumu. Před 100 lety se děti podle metodiky Roubalových nejprve vážily a měřily. Následně školáci z vybraných tříd prošli testy pohybových schopností. Co mohou autoři srovnávací studie po sto letech zjistit? „Domníváme se, že zaznamenáme například pokles ve vytrvalosti a ani svalová síla horní části trupu nebude obecně taková, jako byla u dětí před sto lety,“ míní Suchomel.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-jak-se-za-100-let-zmenila-kondicka-ceskych-deti-na-skolach-zacina-unikatni-setreni-40425048

Dívčí nohy ve sportovních botách