Domácí násilí se může „dědit“. Děti, které ho zažily, ho podle výzkumu v dospělosti často páchají

Datum publikace: 23. 02. 2024
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
Domácí násilí může být „dědičné“, ukázal výzkum, který nechala vypracovat Asociace pracovníků intervenčních center. Vyplývá z něj, že třetina lidí, kteří mají zkušenosti s domácím násilím, ho zažívala v dětství i dospělosti – a to buď jako svědek, oběť nebo i původce násilí.

Podle autorů výzkumu se děti, které prošly domácím násilím, často takovému chování naučí a zvyknou si na ně. „Čím déle jsme vystaveni domácímu násilí, tím je větší pravděpodobnost, že se domácí násilí přenese,“ poukázala Petra Šobáňová – výzkumnice ze společnosti Socio.Factor, která průzkum o násilí vypracovala. Výzkumníci oslovili 933 respondentů, kteří zažili domácí násilí. Více než v 70 procentech případů se to stalo už v dětství a 32 procent oslovených mělo zkušenost opakovanou. „Přenos do dospělosti, reprodukce, probíhá zhruba u poloviny respondentů,“ shrnula další výzkumnice Veronika Prokschová. Osmapadesát procent lidí, kteří měli v dětství zkušenost s domácím násilím, zároveň připustilo, že se násilné výpady odehrávají teď u nich i před jejich dětmi. Podle Prokschové tak vyrůstá další generace lidí, do které se v dospělosti může násilné chování přenést. Ředitelka Asociace pracovníků intervenčních center Martina Vojtíšková podotkla, že se zvyšuje riziko páchání násilí v dospělosti i u těch dětí, které jsou „jenom“ svědky násilného chování svých rodičů.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/domaci-nasili-se-muze-dedit-deti-ktere-ho-zazily-ho-podle-vyzkumu-v-dospelosti-casto-pachaji-346320

Žena sedí zkroucená v koutě