„Děti se lépe uzdravují, když mají rodiče nablízku.“ V Česku začal fungovat dům pro rodiny hospitalizovaných dětí

Datum publikace: 19. 12. 2022
Periodikum:
radiozurnal.rozhlas.cz
Historicky první Dům Ronalda McDonalda v České republice byl 24. listopadu 2022 otevřen ve Fakultní nemocnici Motol. Posláním domu je sloužit rodinám vážně nemocných dětí a už teď před Vánoci má své obyvatele. Hlavní motto projektu zní: Aby rodiny mohly být spolu. „Proběhl den a následně i týden otevřených dveří. Zájem byl obrovský,“ usmívají se Lucia Kubištová a Ivana Pešatová z nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda.

Jak a kdy vznikl ten unikátní koncept home away from home – domova daleko od domova?

IP: První myšlenka vznikla v Americe ve Filadelfii v roce 1974 a stojí za ní lékařka tamní onkologie doktorka Audrey Evans. Ve spolupráci s tamním baseballovým týmem – protože dcera jednoho z hráčů u ní byla hospitalizovaná – přemýšlela, jak podpořit to, aby nemocné děti mohly lépe fungovat i s rodiči. Přišla s konceptem, že děti se daleko lépe uzdravují a léčba je efektivnější, když rodiče mohou být nablízku.

V 70. letech v Americe nebylo běžné, aby muži a ženy bydleli pohromadě, navíc v blízkosti nemocnice. Hráči tehdy nosili na svých dresech reklamu společnosti McDonald’s, tak se s ní spojili a využili to partnerství k tomu, že vybrali první velkou částku a postavili první dům. Všem se to tak zalíbilo, že vznikl dům nesoucí jméno Ronalda McDonalda a potom už vznikla celá organizace.

Celý článek najdete zde: https://radiozurnal.rozhlas.cz/deti-se-lepe-uzdravuji-kdyz-maji-rodice-nablizku-v-cesku-zacal-fungovat-dum-pro-8891424

rodina