Čerti mnohdy nejsou žerty, ale nevhodný výchovný prostředek

Datum publikace: 21. 11. 2022
Periodikum:
babinet.cz
S koncem listopadu začíná rtuť na teploměru za oknem klesat, ale v dětských dušičkách se naopak pomyslná tepová frekvence zvyšuje. Blíží se čas, kdy přichází na řadu dobroty, radostné rozrušení, čekání na Ježíška, dárečky a do toho pátého prosince v podvečer hodí vidle čert.

Hlavní postavou tohoto svátku je ovšem samozřejmě Mikuláš, který má svůj předobraz v reálné postavě. Osud svatého Mikuláše, který patřil mezi první biskupy křesťanské církve, je opředen mnoha legendami, ale má i svůj historický základ. Zemřel právě 6. prosince mezi roky 345 a 351, kdy je tedy oficiální svátek Mikuláše. V Anglii, USA, Švédsku a v dalších zemích Sv. Mikuláš (St. Nicolaus, odvozeně Santa Claus) naděluje dětem dárky až o Vánocích. U nás se ale tato tradice neuchytila a nadílka je v předvečer smrti svatého Mikuláše tedy onoho 5. prosince. Vždy je brán jako ústřední autorita, která úctyhodně kráčí uprostřed a jeho doprovod v podobě čerta a anděla vznikl později hlavně na vesnicích, kde se oslavy pojily s masopustem, různými pověrami a proto měl Mikuláš v 18. století kolem sebe dokonce i různé masky a maškary. Dnes se ale nechceme zaměřit na historii tradice a její fakta, ale na samotnou postavu čerta, nadpřirozené bytosti, která je mnohdy zneužita jako nástroj při výchově dítěte.

Celý článek najdete zde: https://babinet.cz/clanek-30741-certi-mnohdy-nejsou-zerty-ale-nevhodny-vychovny-prostredek.html

čokoládový Mikuláš