Péče o těžce nezralé děti — Meningoková sepse — Pediatr a onkolog Vladimír Mihál

Autor/ka
Rok vzniku:
2011
Jazyk dokumentu
Čeština
Druh dokumentu:
Videozáznam
Online dostupnost
Ano
Podrobnosti o dokumentu

Péče o těžce nezralé děti - často neváží ani kilo a přežít jim umožňí jen přístroje a zkušení zdravotníci. Hranicí pro záchranu je formálně 24. týden těhotenství - jak je to ale ve skutečnosti? A mělo by se v tom něco měnit? Nedonošených dětí stále přibývá, počet těžce postižených ale neroste. Péče, v níž patříme ke světové špičce, se rychle vyvíjí - změnila se například léčba kyslíkem, vše je víc individuální. A jaká je cena za tuto péči a co všechno vlastně obnáší?
Meningokok - slovo, které většina z nás ani neumí vyslovit. Zákeřná bakterie, se kterou se v Česku potká necelá stovka lidí ročně, si jen loni připsala šest obětí. Meningoková sepse zásadně změnila život i 39leté Andrey Brzobohaté, matce dvou dětí z Brna. Po týdnech v umělém spánku a desítkách operací ji lékaři zachránili. Přišla ale o nohy a po krátkém pobytu v rehabilitačním ústavu se její stav opět prudce zhoršil. Nad vodou ji drží přátelé, kteří před hrozivou nemocí chtějí varovat.
Pediatr a onkolog Vladimír Mihál má svůj podíl na tom, že pro děti téměř vždy smrtelná nemoc se změnila v diagnózu, kde je šance na uzdravení víc než 90 procent. Akutní lymfoblastickou leukémií se zabývá léta. A zrovna tak dlouho bourá pomyslné bariéry mezi lékaři a rodiči - má na ně vždycky čas. V Olomouci stál u vzniku speciální laboratoře a teď dalšího velkého projektu - špičkového výzkumného centra.

Délka videa: 00:25:47.

Zdroj dat
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10315080042-tep-24/411231100222009/