Změna paradigmatu. Perinatální paliativní péče přestává být tabu

Datum publikace: 02. 02. 2023
Periodikum:
zdravotnickydenik.cz
Ztráta dítěte při narození nebo krátce po něm znamená pro rodinu obrovskou ztrátu. Jak se s ní vyrovná, přitom z velké části závisí na tom, zda dostane informace a budou respektovány její potřeby a rozhodnutí. To v případě perinatální paliativní péče závisí z velké části na nemocnicích, které by měly poskytnout multidisciplinární přístup, na nějž bude kontinuálně navázáno i po propuštění z nemocnice. Problematice se věnoval odborný seminář, který se konal 31. ledna na půdě Poslanecké sněmovny.

„Je velkým úkolem nás všech odtabuizovávat společnost. K takovým tabu patří i smrt či to, když přijdeme o dítě v důsledku potratu. Je to bolestné téma, a jeden z důkazů, jak se s tím vyrovnáváme, je to, že teprve v roce 2017 bylo v rámci zákona o pohřebnictví přijato, že dítě, které bylo potraceno, není tkáň, ale dítě, a podle toho se s ním má zacházet. Teď snad věci dostávají rychlejší tempo a jsem optimista, že v rámci multidisciplinárního přístupu je možnost věc posunout ku prospěchu rodičů i celé společnosti,“ uvádí místopředseda poslanecké sněmovny Jan Bartošek, který seminář zaštítil.

Jak by perinatální paliativní péče měla být poskytována? „Důležité je, aby se systém rozvíjel jako celek, tedy aby měl jednotící strategii paliativní péče včetně dětské paliativní péče, jejíž součástí je perinatální paliativní péče. Nejnovější mezinárodní standardy, které vyšly v roce 2022, zařazují k původnímu rozdělení dětských diagnóz, jež by profitovaly z paliativní péče, pátou skupinu, která se věnuje právě perinatální paliativní péči,“ uvádí Mahulena Exnerová z Dětského oddělenı́ a DIOP Nemocnice Hořovice.

Celý článek najdete zde: https://www.zdravotnickydenik.cz/2023/02/zmena-paradigmatu-perinatalni-paliativni-pece-prestava-byt-tabu/

fotografie z ultrazvuku