Většina lidí nesouhlasí s jednotnými přijímačkami. Změna ale nesmí být experiment, varují odborníci

Datum publikace: 24. 05. 2023
Periodikum:
irozhlas.cz
Deváťáci, kteří chtějí na střední školu s maturitou, se u nás musí poprat s jednotnou přijímací zkouškou. Většina Čechů však se stávajícím systémem nesouhlasí, ukazuje průzkum agentury Median. A odborníci jim dávají za pravdu. Situace se vyhrotila hlavně letos, kdy na střední školy zamířily silné ročníky. Problém by pomohla vyřešit digitalizace celého systému, který i podle ministra školství patří do minulého století.

Ke zkouškám na střední školy s maturitou se letos přihlásilo rekordních více než 116 tisíc dětí. Před šesti lety, kdy se zavedla jednotná přijímací zkouška, jich bylo o čtvrtinu méně. 

Kapacita škol se nicméně příliš nezměnila, což letos zapříčinilo obrovský převis neúspěšných žáků nad těmi, kteří se na střední školy v prvním kole po absolvování jednotné přijímací zkoušky dostali. 

Někteří rodiče se proto už obrátili na ministra Mikuláše Beka (STAN) s peticí, ve které žádají změnu systému. Nový šéf resortu školství už slíbil jednání o situaci s jednotlivými kraji i s premiérem.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/digitalizace-skolstvi-bek-skoly-stredni-skoly-prijimacky_2305210500_ank

student u zkoušky