- Domů
- O čem se mluví
- Úzkosti jsou částečně dědičné. Rodiče učíme, aby se nebáli dát strach najevo, ale nepřenášeli ho dál
Úzkosti jsou částečně dědičné. Rodiče učíme, aby se nebáli dát strach najevo, ale nepřenášeli ho dál
Datum publikace: 12. 01. 2024
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Výzkumy zjistily, že když rodič se svým dítětem pracuje, je to podobně efektivní, jako kdyby šlo o terapeuta. Na odbornou pomoc čekáme v Česku půl až třičtvrtě roku. Zaměřme se tedy na to, co můžou udělat rodiče,“ říkají Matěj Kučera a Marie Polášková z Národního ústavu duševního zdraví.
Matěj a Marie představili v Houpačkách nový terapeutický program s názvem Bez obav, který rodiče učí, jak pracovat s úzkostnými dětmi. „Rodiče jsou někdy paralyzovaní strachem, aby dítěti neuškodili, někteří ho zase s úlevou šoupnou psychologovi, aby se postaral. Víme ale, že rodiče můžou hrát obrovskou roli – když dítě podpoří, když dají bezpečný prostor,“ říká Marie Polášková. „Když to myslíme s láskou, neublížíme. Představme si to jako vřelou náruč, která se aktivně nesnaží něco řešit, ale poskytne prostor, ve kterém se dá mluvit, přemýšlet a společně hledat řešení,“ doplňuje Matěj Kučera.
Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/uzkosti-jsou-castecne-dedicne-rodice-ucime-aby-se-nebali-dat-strach-najevo-ale-9150769
