- Domů
- O čem se mluví
- Téměř každý sedmý má problémy s bydlením. Mezi nejohroženější v Česku patří seniorky a děti
Téměř každý sedmý má problémy s bydlením. Mezi nejohroženější v Česku patří seniorky a děti
Datum publikace: 17. 10. 2024
Periodikum:
clovekvtisni.cz
Přibližně 161 000 lidí včetně 62 000 dětí se nachází v bytové nouzi. Závažné problémy s bydlením má dohromady 1,6 milionu obyvatel Česka. Vyplývá to ze Zprávy o vyloučení z bydlení za rok 2024, kterou představila iniciativa Za bydlení.
Řešení bytové nouze podle iniciativy, která sdružuje nevládní neziskové organizace včetně nás, tkví v přijetí zákona o podpoře bydlení. Nástroje v něm obsažené již dnes úspěšně fungují na desítkách míst v zemi. Jsou však financovány převážně z evropských fondů, tedy jsou časově omezené a navíc kapacitně nedostačující.
Česko je na křižovatce. Buď se vláda vydá cestou ukončování bytové nouze i obchodu s chudobou a přijme v souladu s programovým prohlášením zákon o podpoře bydlení, na kterém pracuje třetím rokem a který podporuje široké spektrum klíčových aktérů, nebo tento zákon odmítne a bytová krize bude eskalovat. Aktuálně zákon o podpoře bydlení, který podle odborníků splňuje 8 bodů z Desatera dobrého zákona pro řešení bytové nouze, „zamrzl” před druhým čtením v Poslanecké sněmovně. „Zákon přináší podporu všem – nájemníkům i pronajímatelům. Jestliže se v případě problémů v bydlení budete mít na koho obrátit, v garantovaném bydlení dostanete podporu, nebude docházet k vysokým dluhům na nájmech a pronajímatelé se nebudou obávat chudších nájemníků,” řekla již dříve vedoucí sociálních služeb Člověka v tísni Kateřina Dosoudilová.
Společnost by neměla trestat děti, které se narodí do chudé rodiny
Tiskové konference ke Zprávě o vyloučení z bydlení za rok 2024 se kromě zástupců iniciativy Za bydlení zúčastnila také předsedkyně výboru pro sociální politiku senátorka Miluše Horská, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a vedoucí oddělení rovného přístupu ke vzdělávání a ústavní výchovy z Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy Martina Štěpánková Štýbrová. „Mnoho dětí se do bytové nouze již narodí. Všichni se asi shodneme na tom, že dítě si rodinu nevybírá. Proto si myslím, že by společnost neměla trestat děti za to, že se narodí do chudé rodiny, která má problémy s bydlením. Stát by se měl zasadit o to, aby děti mohly žít se svými rodiči v důstojných podmínkách, bytová nouze se totiž často přenáší z generace na generaci, a pokud se nám nepodaří tento trend zvrátit, tak tu další desetitisíce dětí vyrostou bez domova. Každé dítě má právo na bezpečný domov, kde se může zdravě rozvíjet a připravovat na dospělý život,“ upozorňuje zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
Celý článek najdete zde: https://www.clovekvtisni.cz/temer-kazdy-sedmy-ma-problemy-s-bydlenim-mezi-nejohrozenejsi-v-cesku-patri-seniorky-a-deti-11937gp