Takhle přibraly české děti. Lékaři varují před nedozírnými dopady

Datum publikace: 09. 02. 2023
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Data o nárůstu nadváhy a obezity u dětí jsou podle odborníků alarmující a vyžadují razantní zásah. S problémy se podle posledních údajů potýká už víc než čtvrtina dětí. Většina se jich nezbaví ani v dospělosti.

Masivní nástup cukrovky, ortopedických a psychických potíží nebo infarktů v nižším dospělém věku. To jsou jen některé z dopadů, ve které podle lékařů ústí čím dál intenzivnější problém s dětskou obezitou. Obavy odborníků se nyní opírají i o již kompletní data ze studie, která během covidové pandemie vznikla v rámci Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. „Zdravotní stav českých dětí sledujeme dlouhodobě a během posledních let došlo k opravdu výraznému nárůstu počtu obézních dětí v České republice. Bohužel víc než 75 procent obézních dětí se také stane obézními dospělými,“ říká o aktuální situaci Bohuslav Procházka, pediatr a senátor (KDU-ČSL), který je spoluautorem analýzy. Data před pár dny prezentoval v Senátu. Pediatři je nasbírali u víc než 4500 dětí napříč českými regiony a zjistili, že obezitu má nyní nejméně 16,4 procenta dětí a mladistvých mezi pěti a 17 lety. Dalších přibližně deset procent trpí nadváhou.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-takhle-pribraly-ceske-deti-lekari-varuji-pred-nedozirnymi-dopady-225047

Obézní člověk