Sex po porodu bude jiný, možná nebude vůbec. Neměla by ale zmizet blízkost, říká psychoterapeutka Vlaďka Bartáková

Datum publikace: 30. 11. 2022
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Těhotenství, porod a příchod dítěte. Tohle všechno dost zamává se vztahem nových rodičů, s jejich blízkostí a intimitou. Jak rodičovství mění náš sexuální život a blízkost obecně? „Sex v tomhle období bude jiný, než jste byli zvyklí. Možná nebude žádný. To ale neznamená, že by měla zmizet tělesnost, kontakt a blízkost,” říká v Houpačkách sociální psycholožka a psychoterapeutka Vlaďka Bartáková.

V těhotenství se podle Bartákové ženě začne strukturálně měnit mozek. „Protože jsme sociální bytosti, potřebujeme posílit a aktivovat ty části mozku, které jsou zodpovědné za péči, napojení a kontakt. Aktivují se hlavně oxytocin a estrogen. Celých devět měsíců se pracuje na tom, aby se matčin mozek zamiloval do přicházejícího miminka,“ vysvětluje. To s sebou nese i komplikaci. Jak se mozek učí milovat potomka, ubírá na citu k partnerovi či partnerce. „Mozek jim řekne: zamiluj se do miminka a věř tomu, že když se teď trošku odmiluješ od partnera, on to vydrží, zvládne to, bude tu. Potřeba napojení na to bezbranné dítě je zcela biologická,“ popisuje Bartáková. Pro mnoho párů pak absence blízkosti, spánková deprivace a celkové vypětí přinese do vztahu krizi. „Oba jsou frustrovaní. Obecně se v rodině sníží hranice frustrační tolerance, dřív se vybuchuje, věci vadí. Je to našponované,“ říká psycholožka.

Celý článek najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/sex-po-porodu-bude-jiny-mozna-nebude-vubec-nemela-ale-zmizet-blizkost-rika-8880288

Rodiče s novorozencem