Rodiče posedlí bezpečím a vhodným prostředím zpomalují děti ve vývoji

Datum publikace: 29. 01. 2015
Periodikum:
OnaDnes.cz
Současná společnost je do jisté míry posedlá snahou zajistit pro děti nejbezpečnější a nejvhodnější prostředí. Je to tak ale nejlepší i pro vývoj dítěte?

Psycholožka Pavla Koucká o tom ve své knize Zdravý rozum ve výchově pochybuje. A mezi odborníky rozhodně není jediná.

Některá nebezpečí jako úraz elektrickým proudem nebo otrava chemikáliemi musí rodiče samozřejmě předvídat a dítěti v tom preventivně zabránit, ale takové přiskřípnutí prstíku do zásuvky si dítě zapamatuje a příště se podobnému chování samo vyhne.

„Chce-li dítě sáhnout na kopřivu, upozorním, že pálí, ale neběžím ho zachraňovat, nebráním mu v dalším zkoumání. A podobně u dalších drobných rizik typu schodů, mravenců, kluzkých povrchů,“ popisuje Pavla Koucká ve své knize. Dítě se těmito zkušenostmi učí a stává se nezávislejším na dospělých. Před mnohými přírodními nebezpečími navíc samo dítě cítí respekt - bývají to třeba výšky, psi a další zvířata.

Co nepodcenit?

Naopak ve vymoženostech moderní doby jako auto jedoucí stokilometrovou rychlostí nebo kabel pod proudem dítě žádné nebezpečí nevidí a získání vlastní zkušenosti je smrtelné. Před těmi ho musí rodiče bedlivě střežit i za cenu jeho drobného nekomfortu. Mezi další výrazná nebezpečí pro děti patří chemikálie a leptavé látky, lékárnička, alkohol a čistící prostředky, které by měly být pečlivě uloženy mimo dosah dítěte. Koucká doporučuje i zajištění a znemožnění pádu.

 

Celé znění zprávy najdete http://ona.idnes.cz/zdravy-rozum-ve-vychove-posedli-bezpecim-fg0-/deti.aspx?c=A150127_235057_deti_haa.

> další zprávy z médií

Související článek na portálu Šance Dětem: