O čem se mluví

  • žáci
    Chystá ministerstvo školství kádropis dětí? Dezinformátoři opět straší lidi

    Zdroj: denik.cz, 20.11.2024
    Dezinformační weby v Česku spustily od 3. listopadu hromadně další poplašnou kampaň, jež se tentokrát týká registru dětí, žáků, studentů a absolventů, který připravuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

  • nemocné dítě
    Kdy s dítětem na pohotovost: Lékaři radí, v jakém případě návštěvu neodkládat, a kdy je zdržuje od vážných případů

    Zdroj: zena-in.cz, 20.11.2024
    Je pozdě odpoledne, večer, nebo dokonce noc a vy stojíte nad svým dítětem. Máte s ním jet okamžitě na pohotovost, nebo počkat do druhého dne? Ale co když je právě před víkendem? Máme pro vás rady od lékařů, jak zdravotní stav malého pacienta posoudit, abyste nic nepromeškali, ani nezdržovali zdravotníky od závažnějších případů.

  • porodnice
    Nejen svoboda a demokracie. 17. listopad je také Světovým dnem předčasně narozených dětí

    Zdroj: flowee.cz, 18.11.2024
    Každý rok se po celém světě předčasně narodí více než 13 milionů dětí, v České republice je jich až 7500. „Nedonošeňátka“ přichází na svět nezralá, s obrovskou potřebou nejen láskyplné, ale také velmi specifické individuální odborné péče.

  • vánoční dárek
    Krabice od bot opět udělají pod stromečkem radost dětem v nouzi

    Zdroj: novinky.cz, 18.11.2024
    V dnešní době se stále více rodin dostává do situace, kdy během roku nezvládnou vůbec nic našetřit. Často jim nezbývají peníze na praktické věci, natož na splnění vánočních přání. A právě těmto rodinám chce pomoci prožít pěkné vánoční svátky projekt Krabice od bot Diakonie Českobratrské církve evangelické.

  • počítače
    České děti jsou v digitálních kompetencích na špičce. Učitelé se bojí, co s nimi technologie udělají

    Zdroj: medium.seznam.cz, 17.11.2024
    Naše děti se podle čerstvého průzkumu vyšvihly v Evropě na špičku v používání digitálních technologií. Jejich učitelé se ale bojí, co s nimi časté používání počítačů, tabletů, mobilů a dalších zařízení udělá. Hlavně s jejich komunikací.

  • mladí lidé
    Snowflakes? Žádné zhýčkané vločky, v generaci Z je spousta hrdinů, říká ředitelka UNICEF

    Zdroj: flowee.cz, 17.11.2024
    S ředitelkou české pobočky UNICEF Pavlou Gomba jsme si povídali o tom, co dělá z člověka lídra, jak vidí generaci Z a jaké výjimečné mladé během své práce potkala.

  • Dítě hraje na tabletu
    Oblíbené dětské hry jako návnada. Podvodníci cílí na mladé stále častěji

    Zdroj: novinky.cz, 15.11.2024
    Děti a mladiství se v posledních několika letech stávají čím dál více oběťmi kybernetických útoků. Nejnovější výzkum zaměřený na rizika pro mladé hráče odhalil, že více než 132 000 unikátních uživatelů bylo cílem kyberzločinců pomocí populární dětské videohry jako návnada. Kromě dětských her figurovala i umělá inteligence a pokročilé phisingové sady.

  • Muž ve vězeňské cele
    Na 30 tisíc dětí má otce, nebo matku ve vězení: Pro ně v Praze vzniklo centrum. Jsou ohroženou skupinou

    Zdroj: blesk.cz, 15.11.2024
    V centru Prahy vzniklo centrum zaměřené na pomoc dětem, kteří mají některého z rodičů ve vězení. Prostor, který ve čtvrtek otevřelo Mezinárodní vězeňské společenství (MVS), bude sloužit jak pro volnočasové aktivity, tak i pro individuální péči o děti z hlavního města a Středočeského kraje. Podle odhadů odborníků má v Česku matku nebo otce za mřížemi na 30.000 dětí.

  • Dívka sedí na parapetu a drží se za hlavu
    Než se řízneš, zavolej. Puzení ublížit si trvá dvacet minut, říká Kateřina Lišková z Linky bezpečí

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 14.11.2024
    „I malé děti, které si hodně koušou nehty, strhávají si strupy nebo se štípou, v sobě můžou mít nějakou tenzi, kterou neumí rodičům vysvětlit. I tohle jsou projevy sebepoškozování. Pro rodiče je to příležitost učit děti pracovat s emocemi,“ říká Kateřina Lišková z Linky bezpečí. Fenomén sebepoškozování je mezi dětmi a mladými lidmi čím dál rozšířenější.

  • Pohmožděné ruce
    Děti přes instagram organizují pěstní souboje po vzoru Clash of the Stars. Jeden z případů řeší i policie

    Zdroj: irozhlas.cz, 14.11.2024
    Clash of Lupáčova. Clash of Litomyšl 2. Clash of ZŠ Dolní Bukovsko. To jsou jen některé z dvaceti instagramových účtů, skrze které se žáci základních škol hecují ke rvačkám, respektive plánují „organizované boje v ulicích“. Jako inspirace pro pořádání rvaček jim slouží populární show Clash of the Stars, ve které se influenceři utkávají v amatérských boxerských zápasech. Nejméně jedním z těchto „dětských clashů” se v současnosti zabývá i policie.

  • Nožičky novorozence
    Nedonošené děti se rodí ve vaku blan. Příchod na svět je pro ně příjemnější

    Zdroj: idnes.cz, 13.11.2024
    Narodilo se o neuvěřitelné čtyři měsíce dříve, než by mělo, a vážilo jen málo přes půl kilogramu. Miminko ve 23. týdnu těhotenství přivedli porodníci v Baťově nemocnici ve Zlíně na svět ve vaku porodních blan. Nečekaně brzký příchod tak pro něj nebyl tolik traumatizující.

  • Chlapec pije z plechovky
    Děti do 15 let si už energetické nápoje nekoupí, rozhodla vláda

    Zdroj: echo24.cz, 13.11.2024
    Vláda podpořila zákaz prodeje energetických nápojů dětem. Kabinet vyslovil souhlasné stanovisko s návrhem skupiny poslanců, který počítá se zákazem prodeje a podávání energetických nápojů lidem mladším 15 let. Ochrana dětí před vysoce nežádoucími účinky různých povzbuzujících látek obsažených v energetických nápojích je správná myšlenka, je ale potřeba vyřešit některé technické a částečně legislativní problémy, řekl po jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

  • Dívka sedí u počítače
    České děti jsou v digitálním myšlení vysoko nad průměrem, ale zhoršily se

    Zdroj: idnes.cz, 12.11.2024
    Česká školní inspekce představila dvě studie o digitální gramotnosti českých žáků. Vyplývá z nich, že naši osmáci se v mezinárodním měřítku pohybují na vrcholu společně s Korejci a Tchaj-wanci, přesto se jejich průměrné výsledky v posledních deseti letech zhoršily. Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala za to může větší množství informací, se kterými musí žáci pracovat.

  • Chlapec hraje na flétnu
    Netradiční metoda Timbalooloo seznamuje děti s hudbou a pracuje s emocemi

    Zdroj: junior.rozhlas.cz, 12.11.2024
    Projektová manažerka Klára Břeňová a lektorka Barbora Mlčúchová z hudebního projektu Mladí ladí dětem zavítaly do Klubu Rádia Junior. Jak se liší metoda Timbalooloo od klasické výuky hudební výchovy na českých základních školách? Co je to kreativní vzdělávání se jich ptala Eva Sinkovičová.

  • Děti ve školce sedí na koberci
    Část rodičů posílá děti do školky jen proto, že musí. I tak docházku obcházejí

    Zdroj: denik.cz, 11.11.2024
    V Česku už několik let platí povinnost, aby děti rok před nástupem do školy chodily do mateřské školy. Podle závěrů České školní inspekce ale ve skutečnosti rodiče nařízení leckdy nedodržují. Podle odborníků je problémem také to, že se nedaří navýšit počet dětí, které do školky chodí dřív než v pěti, nebo šesti letech. Problém je to hlavně u dětí ze sociálně slabších rodin. I proto se nedaří snížit počet odkladů, zároveň tím děti už v předškolním věku ztrácí šanci na studijní úspěchy v brzké dospělosti.

  • Rodič drží dítě za ruku
    Často si rodiče myslí, že jsou v pořádku. Po narození dětí ale musí začít bojovat se starými traumaty

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 11.11.2024
    „Teď už dokážu zavřít dveře do studia a vypnout, ale je to extrémní práce. Když jsem s projektem začínala, brečela jsem doma, měla jsem úzkosti. Brečela jsem i při rozhovorech, někdy jsme museli nahrávání stopnout,“ říká Romana Kubecová, autorka podcastu Vychovávej s láskou a letošní laureátka ceny Gratias Tibi pro mladé lidi, kteří mění svět kolem sebe k lepšímu.

  • EKG
    Umělá inteligence odhalí infarkt

    Zdroj: hcmagazin.cz, 07.11.2024
    Lékařům v Česku pomáhá pečovat o pacienty nově i umělá inteligence. Aplikace s umělou inteligencí dokáže rozeznat i nepatrné změny v srdeční aktivitě pacienta. Lékaři jsou tak schopni odhalit nastupující infarkt také v případech, kdy se projevuje na křivce EKG téměř neznatelně.

  • smutný chlapec
    V Praze výrazně stoupl počet dětí v psychiatrické péči

    Zdroj: novinky.cz, 07.11.2024
    Za posledních deset let se v Praze skoro zdvojnásobil počet pacientů ve věku do 19 let, kteří se ocitli v psychiatrické péči. Naopak počet psychiatrů poptávce nestačí, řekl v úterý na semináři o duševním zdraví Pražanů na magistrátu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislav Dušek.

  • kondom
    Sexuální výchova? Antikoncepce už není hlavní téma. Dnes je to spíš kyberšikana, neplodnost a gender

    Zdroj: prozeny.cz, 06.11.2024
    Sexuální výchova pomáhá mladým lidem rozvíjet zdravé postoje k sexualitě a formovat správné návyky, což může mimo jiné přispět k lepšímu sebevědomí. Výuka ve školách je důležitá, diskutovanou otázkou zůstává, jakou by měla mít formu a co je vhodné do ní zahrnovat. A úplně nejzásadnější pro vývoj dětí je výchova v rodině.

  • teenageři
    Je nutné se více zaměřit na potřeby dětí žijících v ústavních zařízeních, obzvláště těch s ochrannou výchovou a drogovou závislostí

    Zdroj: infodnes.cz, 06.11.2024
    Návštěvy v domovech a ústavech zaměřených na děti s ochrannou výchovou a na děti se závislostními problémy znovu potvrdily, že současný systém neumí reagovat na potřeby dětí, které soudy svěřily do péče státu. Tato skupina dětí je velmi široká.

  • houslistka
    Nadační fond Magdaleny Kožené vstupuje do nové etapy

    Zdroj: scena.cz, 05.11.2024
    V roce 2016 se operní pěvkyně Magdalena Kožená rozhodla osobně podpořit základní umělecké školy v České republice založením nadačního fondu. Jeho posláním bylo od počátku cílené budování pozice základních uměleckých škol (ZUŠ) jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání, dále podpora ZUŠ v jejich nadstavbových aktivitách, rozvoje uměleckého růstu talentu a postupně i podpora výchovy nejmladší generace k sociální citlivosti prostřednictvím umění.

  • žena zapisující si poznámky
    Nedostatek dětských psychologů: Roli hraje malá motivace, náročnost oboru i vliv zaměstnavatele

    Zdroj: zdravotnickydenik.cz, 05.11.2024
    Péče o duševní zdraví dětí se v tuzemsku potýká s vážnými problémy. Jedním z nejpalčivějších je nedostatek psychologů. Proč tomu tak je? Podle vedoucí klinické psycholožky Centra duševní rehabilitace (CDR) v Berouně Veroniky Lechovské nejsou kliničtí psychologové ke vstupu do této praxe motivováni. „Je to práce s dětmi, ale roli hraje i celá rodina a není to nijak zohledněné, ani finančně,“ vysvětlila na říjnovém sympoziu Zdravotnického deníku V ohnisku psychiatrie: Psychoterapie.

  • mobil
    Jak chránit děti před kyberšikanou? Praktické tipy, jak jim zajistit soukromí v online prostoru

    Zdroj: feedit.cz, 04.11.2024
    Říjen byl měsícem evropské kybernetické bezpečnosti a kyberšikana je jedním z nejzávažnějších problémů dnešní doby, kterým mohou děti čelit ve virtuálním prostředí. V České republice se s ní setkalo téměř 30 % dětí školního věku, vysoké procento dětí také sdílí na sociálních sítích citlivé osobní údaje.

  • zdravotník
    Vláda navrhla změny v pojištění: Jak to bude s plombami, léky či psychology

    Zdroj: denik.cz, 04.11.2024
    Posílení prevence, hrazené plomby či snadnější přístup k lékům na vzácná onemocnění. Vláda ve středu schválila návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění a souvisejících zákonů. Norma putuje na stoly poslanců. Přinášíme přehled, co v případě schválení v budoucnu přinese.

  • skupina dětí
    Město Brno se přihlásilo k projektu řešení rovných podmínek ve vzdělávání

    Zdroj: socialni-zaclenovani.cz, 04.11.2024
    Kvalitní a přístupné vzdělání pro všechny děti bez ohledu na jejich sociální a ekonomické zázemí je už delší dobu tématem celostátně připravovaných opatření.

  • žena v parku
    Spokojeného života docílíme, když spolu budeme trávit čas a komunikovat

    Zdroj: idetskysluch.cz, 04.11.2024
    Soňa Procházková působí jako psychoterapeutka dětí, párů a rodin, a to hlavně v tématech s psychosomatickým kontextem. V Hradci Králové nabízí konzultace osobně, ale pracuje i online. Tvrdí o sobě, že má talent hledat v dětech to dobré a nalézat opory v křehkém partnerském vztahu. Vedle poradenství realizuje kurzy, webináře, přednášky a nabízí meditace. Každoročně pořádá v Hradci Králové konferenci přístupnou také neslyšícím.

  • Dvě kamarádky stojí před tabulí
    Děti se nemají připravovat na povolání, ale hledat své silné stránky, radí expertka

    Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 01.11.2024
    Sedm procent žáků nedokončí střední školu a dalších 22 procent lituje špatně zvoleného oboru, zjistilo ministerstvo školství. Změnit by to mohlo kariérní poradenství na školách. Potíž je však v tom, že většinou o budoucím směřování dítěte rozhodují rodiče. „Ti rozumí maximálně svému odvětví, a ani tam nemusí být schopni odhadnout budoucí vývoj a potenciální uplatnitelnost,“ říká v podcastu Chytré Česko kariérová poradkyně Silvie Pýchová.

  • Chlapec se učí
    Naučte děti převzít odpovědnost za své výsledky ve škole

    Zdroj: novinky.cz, 01.11.2024
    Pomozte dětem plnit jejich cíle a motivovat je k nejlepším výsledkům, kterých mohou během školní docházky dosáhnout. Za to, jak úspěšné vaše dítě v životě bude, může totiž styl vaší výchovy.

  • Romský chlapec
    Ředitelé škol dostali návod, jak spočítat romské děti

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 31.10.2024
    Ředitelé škol dostali od vládní zmocněnkyně Lucie Fukové podrobný návod, jak postupovat při určování romského původu dětí. Někteří se totiž dosud zdráhali Romy počítat. Stát se mapováním jejich počtu snaží bránit segregaci.

  • Mladá dívka
    "Řeknou nám jen: umyj se tam dole." Dětem v domovech chybí informace i soukromí

    Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 31.10.2024
    O tématech, jako je první sex, intimní hygiena nebo antikoncepce, se děti z dětských domovů dozvídají různě. Většina má základní povědomí ze školy, část od rodiny. Přesto jim zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Vychovatelů se ale často stydí zeptat a odpovědi radši hledají na internetu. Organizace Freya navštívila tři dětské domovy, aby zjistila, co všechno děti vědí a co by je zajímalo.

  • Matka krmí dítě v židličce
    Potkávám rodiče, kteří své dítě váží dvanáctkrát denně, říká ergoterapeutka Ludvíčková

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 30.10.2024
    „Nejčastěji řeším vybíravost v jídle, to je zlatý grál,“ říká dětská ergoterapeutka a zakladatelka projektu Škola papání Jitka Ludvíčková. „Nejlepší strategie je podávat vyzkoušené jídlo spolu s novým. A důležité je i okolí. Běží digestoř, štěká pes? Odběhla maminka a vyndává myčku? I to výrazně ovlivňuje chuť dítěte sedět u stolu a jíst,“ vysvětluje.

  • Dívka si čte na mobilním telefonu
    Děti bez mobilů ve školách lépe komunikují, místo nich mají deskové hry

    Zdroj: idnes.cz, 30.10.2024
    Stále více základních škol v Jihočeském kraji reguluje používání telefonů, a to i o přestávkách. V Kovářově na Písecku nakoupili dětem deskové hry. Porušení pravidel se většinou řeší domluvou. Novinku vítají učitelé, rodiče a většinou i žáci.

  • Učitel stojí před žáky
    Historický propad: Děti nerady chodí do školy. Co na to nejlepší učitelé?

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 29.10.2024
    Do školy se těší pouze devět procent dětí. Česko se v nové studii propadlo mezi nejhorší země v Evropě. Jak se dívají vítězové ankety o nejlepšího učitele Zlatý Ámos na nová data?

  • Děti dělají chemické pokusy
    O mimořádném nadání dítěte nemusí vědět ani jeho okolí, říká koordinátorka Logické olympiády

    Zdroj: novinky.cz, 29.10.2024
    Aby se talent u dětí mohl adekvátně rozvíjet, je nejprve potřeba ho vůbec rozpoznat. Je to bezpochyby velké téma pro mnohé rodiče, učitele i odborníky, jenže často je nadání opravdu skryté. Co s tím? Na to jsme se zeptali koordinátorky celostátní soutěže jménem Logická olympiáda Lucie Měchurové.

  • děti
    Na novelu zákona o sociálních dávkách doplatí děti

    Zdroj: clovekvtisni.cz, 25.10.2024
    Na negativní dopady připravované novely sociálních dávek na sociálně slabé rodiny a zejména na děti upozorňuje Iniciativa za rovnost, spravedlnost a lidská práva, tedy i my.

  • děti ve třídě
    Tisíce dětí v Česku nedokončí ani základku. Na sociální pedagogy nejsou peníze

    Zdroj: podripsky.denik.cz, 23.10.2024
    Jejich rodiče školu nemají, děti v tom pokračují. Tuzemské základní školy dál trápí vysoké počty „odpadlíků“. Tam, kde zavedli nový typ speciálního učitele, se situace zlepšila.

  • dívka v kuchyni
    Duševní zdraví dětí v Praze se nelepší. Rostou problémy spojené s nadměrným užíváním digitálních technologií

    Zdroj: flowee.cz, 23.10.2024
    Žáci nejsou spokojeni se životem, zažívají nízký wellbeing a naopak vysoký výskyt příznaků úzkosti a deprese.

  • žena s alkoholem
    Nejhorší následky dětí alkoholiků: Stávají se rodičem vlastních rodičů i sourozenců, tvrdí psycholožka

    Zdroj: lifee.cz, 22.10.2024
    Alkoholismus v české společnosti rozhodně není tabu, přesto stále existují případy, kdy se o něm raději mlčí. Problematiku žen alkoholiček nedávno otevřel zfilmovaný příběh Michaely Duffkové Zápisník alkoholičky. Pozornost se také málo věnuje dětem alkoholiků. Moderátorka Bára Hlaváčková proto ve svém pořadu Ženská tabu vyzpovídala psycholožku Pavlínu Doležalovou, která pomáhá dospělým dětem alkoholiků a má za sebou v tomto směru také osobní zkušenost.

  • obézní člověk
    Dětská obezita se stává trendem doby. V roce 2030 se predikuje 45 procent obézních dětí

    Zdroj: medium.seznam.cz, 22.10.2024
    Obezita je v České republice v posledních letech velmi diskutovaným tématem. Odborníci však vidí zásadní problém ve zvyšující se obezitě dětí. Adolescent se 180 kilogramy není výjimkou.

  • kolíček a vzkaz
    Nadace Jedličkova ústavu pořádá veřejnou sbírku. Zakoupením kolíčku podpoří lidé děti a mladé s postižením

    Zdroj: prazska.drbna.cz, 22.10.2024
    Kolíčkový den, který se koná v úterý 22.října, je sbírkou Nadace Jedličkova ústavu, která vybírá finanční prostředky na podporu dětí a mladých lidí s postižením a také šíří osvětu pro lepší komunikaci s lidmi s handicapem. Vybírat peníze do kasiček nám pomůže skoro sedmdesát mateřských, základních a středních škol z devíti krajů.

  • diář, fixy, lepítka
    Školní psycholožka: Wellbeing může začít i tím, že si dítě uklidí nepořádek pod lavicí

    Zdroj: pribram.cz, 21.10.2024
    Lenka Eisenreichová působí jako psycholožka školního poradenského pracoviště v ZŠ pod Svatou Horou v Příbrami, kde pomáhá řešit vztahové problémy nebo úzkosti, kterým děti čelí. Byla také hostem nedávné příbramské diskuze na téma wellbeing ve školách.

  • otec a syn uklízí
    Neumetejme dětem cestu, učme je zvládat stres odmala, upozorňuje speciální pedagožka

    Zdroj: liberec.rozhlas.cz, 21.10.2024
    Smutek, strach, vyčerpání. I s tím se často potýkají děti školního věku. Odborná pomoc by podle loňského výzkumu Národního ústavu pro duševní zdraví prospěla každému třetímu deváťákovi. Jak psychickým poruchám u dětí předejít pomocí tzv. wellbeingu, se Iveta Kalátová ptala Jany Hlavové, ředitelky Pedagogicko-psychologické poradny v Liberci.

  • ruka dítěte a dospělého
    Děti rané péče

    Zdroj: helpnet.cz, 21.10.2024
    Dokument režiséra Jiřího Lenharta má premiéru v České televizi za sebou a reprízy 21. a 23. října před sebou...

  • Chlapec sedí nad učebnicemi
    Nechte děti nudit, radí psycholožka. Rodiče to přehánějí s kroužky a výsledkem je vystresované dítě

    Zdroj: prozeny.cz, 18.10.2024
    Třikrát týdně tenis, dvakrát angličtina, k tomu kroužek keramiky a jako bonus kroužek deskových her. O víkendu zápas, s rodiči do bazénu a na cyklovýlet. Mezitím domácí úkoly a učení. Je také program vašeho dítěte nabitý tak, že nemá šanci se ani minutku nudit? Není to výhra, ale riziko.

  • Dítě běží po školní chodbě
    Sotva 9 procent dětí se těší do školy. Česko je na chvostu žebříčku

    Zdroj: echo24.cz, 18.10.2024
    Do školy se skutečně těší devět procent českých dětí ve věku 11 až 15 let. Pocit spokojenosti školáků ovlivňují vztahy s vrstevníky, nízká míra podpory od učitelů či nároky na výuku a související stres. Vyplývá to z výsledků mezinárodní studie o zdraví a životním stylu školáků a školaček HBSC (Health Behaviour in School-aged Children).

  • Nemocné dítě leží v posteli
    Kolikrát do roka je normální, aby bylo dítě nemocné? Klidně i osmkrát, říká dětská lékařka

    Zdroj: prozeny.cz, 17.10.2024
    Podzim se hlásí o slovo a s nástupem chladnějšího a sychravého počasí se spousta rodičů potýká s „rýmičkami a kašlíky“, děti zkrátka začínají marodit. Zejména ty menší jsou náchylnější k virovým respiračním infekcím, které se v kolektivech šíří rychlostí blesku. Pediatrička vysvětlí, jak častá nemocnost je normální a kdy už je dobré zpozornět a problém řešit.

  • Panelový dům
    Téměř každý sedmý má problémy s bydlením. Mezi nejohroženější v Česku patří seniorky a děti

    Zdroj: clovekvtisni.cz, 17.10.2024
    Přibližně 161 000 lidí včetně 62 000 dětí se nachází v bytové nouzi. Závažné problémy s bydlením má dohromady 1,6 milionu obyvatel Česka. Vyplývá to ze Zprávy o vyloučení z bydlení za rok 2024, kterou představila iniciativa Za bydlení.

  • Motiv hlavy člověka z barevných provázků
    Děti se nemusí učit cizí jazyky? To není hrozba, ale příležitost, věří expertka

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 16.10.2024
    Jak umělá inteligence změní vzdělávání? A jak ji můžeme každý zapojit do svého života? O tom jsme si povídali s Ivanou Böhmovou, která hledá způsoby, jak AI smysluplně zapojit na českých školách.

  • Dívka si čte v učebnici
    Malé dívky ve škole často maskují své schopnosti, aby zapadly. Učitelka radí, jak rozpoznat nadané děti

    Zdroj: heroine.cz, 16.10.2024
    Najít a podpořit. Tak přistupuje pedagožka Ingrid Valentová k nadaným dětem, které učí v malé škole v Novém Městě nad Metují poblíž polských hranic. „Pomáhá mi také to, že jsem se jako učitelka oprostila od představy, že musím mít ve třídě neustále všechno stoprocentně pod kontrolou,“ vysvětluje. „Nadaného žáka musím zaměstnat, a to ideálně tím, v čem vyniká.“

  • Děti tvoří výrobky
    Děti jsou kreativní jako zaměstnanci NASA. Brzdí je touha rodičů po jistotě a málo volného času

    Zdroj: prozeny.cz, 15.10.2024
    „Ještě v pěti letech má spousta dětí kreativitu na takové úrovni, že by mohly pracovat v NASA. Pak ale přijde školní docházka a s ní velké množství organizovaného času a kreativita, která je základem podnikavosti, prudce klesá,“ myslí si Veronika Šancová, jež před lety založila organizaci Prototýpci.

  • Sevřená pěst
    Nepodceňujte děti. O domácím násilí téměř vždy vědí, říká pomocnice obětí

    Zdroj: denik.cz, 15.10.2024
    Domácí násilí zažívá v České republice každá třetí žena a každý desátý muž. Minulý rok policie vykázala v rámci České republiky 1268 násilníků z domova, což je nejvíce od roku 2018. Pomoc obětem na Pardubicku koordinuje Iva Bandžuchová z intervenčního centra, které loni pomohlo přes tři sta lidem. „Sdílená starost, poloviční starost,“ tvrdí odbornice v rozhovoru pro Deník.

  • Smutné dítě
    Nahlédněte do speciálně upravené místnosti, kde policisté vyslýchají děti

    Zdroj: novinky.cz, 14.10.2024
    Do nových prostor výslechové místnosti dětí nechali ve své služebně nahlédnout policisté z Kroměřížska. V podkroví hlavní budovy okresní policie vybudovali pro zvlášť zranitelné oběti trestných činů speciální prostranství, ve kterém by se měly děti cítit více přirozeně.

  • Sklenice vína
    Strašně jsem se bála, co se s dcerou stane, když odejdu na protialkoholní léčbu, říká Olga

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 14.10.2024
    „Byla jsem sama v cizím městě s dvouletou dcerou, o kterou jsem se soudila s jejím otcem. Byl to obrovský stres a já si začala doma večer otevírat lahvinku. Šlo o to utlumit se, uspat. Těšila jsem se, až vypnu, až tady nebudu,“ vzpomíná Olga, která byla šest let závislá na alkoholu.

  • školní oběd
    Školní obědy zdarma pro všechny děti nestačily, pod čarou zůstalo osm škol

    Zdroj: impuls.cz, 11.10.2024
    Základní a mateřské školy v Pardubickém kraji projevily takový zájem o peníze na obědy pro děti z chudších rodin na tento školní rok, že prostředky na podporu všech vytipovaných žáků nestačily. Krajský úřad vysvětluje, že o výši dotace rozhodlo ministerstvo práce a sociálních věcí.

  • školní lavice
    Škola pro děti s autismem, první svého druhu v Olomouckém kraji

    Zdroj: olomouckenovinky.cz, 11.10.2024
    Nový školní rok přinesl v Olomouckém kraji důležitou změnu ve vzdělávání dětí s poruchami autistického spektra (PAS).

  • dívka v knihovně
    „Mám pocit, že nikdy nebudu dost a všechno mi utíká.“ Co trápí generaci Z a kde můžeš hledat podporu?

    Zdroj: heyfomo.cz, 09.10.2024
    Zeptali jsme se generace Z, co je aktuálně nejvíce trápí. Jsou to témata týkající se životního prostředí, nedostupnost bydlení a vysoké náklady na život, ale také mentální nestabilita nebo pocit nedostatečnosti. Pokud si se svým trápením mladí lidé sami neví rady, můžou se obrátit pro pomoc například na Linku bezpečí.

  • smutný teenager na lavičce
    Duševními poruchami trpí v Česku 13 % dětí. Péče pro ně není

    Zdroj: zdravezpravy.cz, 09.10.2024
    Duševní poruchy a nemoci se týkají stále většího počtu lidí. Jen s depresí či úzkostí se léčí skoro tři čtvrtě milionu lidí.

  • žena
    Sdílení vlastní zkušenosti s nemocí pomáhá. Centra duševního zdraví vyhledává stále více lidí

    Zdroj: novinky.cz, 08.10.2024
    Roky usilují týmy v centrech duševního zdraví, aby se péče o lidi s vážným duševním onemocněním nesoustředila jen do nemocnic. A daří se to stále víc. Zdravotní i sociální podporu zajistí každoročně specializované týmy tisícům lidí, kteří se léčí doma. Poptávka po centrech každým rokem roste.

  • prvňáček
    Jak se správně učit s prvňáčkem? Rady a tipy, které oceníte. Zkuste i kartičky

    Zdroj: opavsky.denik.cz, 08.10.2024
    Spolu s návratem dětí do školních lavic se mnoho rodičů potýká s otázkou, jak se s dítětem správně učit. Efektivní studijní návyky dítěti poslouží po celý život. Studie ukazují, že nejefektivnější metody domácího učení spočívají v pravidelnosti, aktivní práci a kratších, ale intenzivních studijních úsecích. Neméně důležitý je u prvňáčka také denní režim. Čerství školáci totiž potřebují více spánku i odpočinku.

  • dívka na louce
    Jak vychovat silné a sebevědomé dítě. Expertka radí teorii čtyř "S"

    Zdroj: flowee.cz, 08.10.2024
    Rodič by měl být pro dítě především bezpečným přístavem. Co přesně to znamená a které čtyři strategie vám pomohou tento přístup uplatnit v praxi?

  • temnagerka
    Nenabízejte okamžité řešení, spíš se ptejte. Jak mluvit s dětmi a puberťáky, radí terapeutka Barbora Pšenicová

    Zdroj: budejovice.rozhlas.cz, 06.10.2024
    Základy duševního zdraví získává člověk v dětství, a to především v rodině. Jako rodiče a prarodiče bychom si měli všimnout prvních signálů toho, že se s dítětem něco děje. Jak říká Barbora Pšenicová, terapeutka a ředitelka neziskové organizace Nevypusť duši, úzkost a strach jsou běžné emoce. Pokud ale trvají týdny až měsíce, měli bychom začít konat. Jinak hrozí rozvoj depresí a dalších duševních onemocnění.

  • dívky píšící do sešitu
    Reakce na výzvu EK: Rovný přístup ke vzdělávání je prioritou MŠMT

    Zdroj: msmt.gov.cz, 06.10.2024
    Akční plán pro desegregaci, úprava systému financování regionálního školství, metodická a personální podpora škol či optimalizace činností školských poradenských zařízení. To jsou opatření, která Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy činí v rámci narovnání přístupu k romským dětem v českém vzdělávacím systému.

  • dívka s počítačem
    Počet případů, kdy se mladí svěřují s problémy z online světa, vzrostl o desítky procent

    Zdroj: melnicko.cz, 06.10.2024
    Sdružení CZ.NIC, společnost Člověk v tísni, Linka bezpečí a Dětské krizové centrum se shodly na pokračování úspěšné spolupráce při provozování českého Safer Internet Centra (SIC). Jeho cílem je zvyšovat bezpečnost dětí v prostředí internetu. Konsorcium čtyř organizací v uplynulém období uspořádalo stovky seminářů pro školy a odbavilo přes 200 tisíc hovorů na linkách pomoci. V následujících dvou letech se zaměří například na podporu dětí ze znevýhodněných prostředí, mapování chování dětí v online světě nebo podporu a aplikování zákona o digitálních službách (DSA).

  • Předškolní chlapec
    Žádat o zvýšené výživné se dá i 3 roky nazpět. Bylo by dobré, aby se změnil pohled obou rodičů, říká soudce

    Zdroj: irozhlas.cz, 04.10.2024
    Ústavní soud ve středu ve dvou různých případech konstatoval, že soudy mají přiznávat zpětné zvýšení alimentů už od okamžiku, kdy u vyživovaného dítěte dojde ke změně životních poměrů. Zákon umožňuje výživné stanovit až tři roky zpětně. „Ochráníme zájem dítěte. Soud zdůrazňuje, že to jsou finanční prostředky pro dítě, nikoli pro rodiče,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus předseda Okresního soudu ve Vsetíně Pavel Kotrady.

  • Dívka sedí na mole
    13 sebevražedných hovorů denně. Hledáme s dětmi lepší řešení, říká Kateřina Lišková z Linky bezpečí

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 04.10.2024
    „Narůstají úzkostné stavy, poruchy příjmu potravy. Děti mají pocit, že jejich problémy nemají řešení a mají touhu takový život nežít. Přemýšlejí, jestli by se jim neulevilo, kdyby tu nebyly. Není to primárně touha zabít se, ale spíš ulevit si od něčeho těžkého,“ říká Kateřina Lišková, vedoucí odborných služeb Linky bezpečí. Právě sem volá čím dál víc dětí a dospívajících s myšlenkami na sebevraždu.

  • Květiny
    Obdivuji rodiče, kteří si dokážou přiznat, že jim zemře dítě. I oni ale až do konce doufají, říká lékařka paliativní péče Hrdličková

    Zdroj: plus.rozhlas.cz, 03.10.2024
    „Dětská paliativní péče je hrozně moc o lásce – a nechci, aby to znělo ,nějak ezo‘. Každý den slyšíme od rodičů pacientů, jejich rodin, sourozenců apod. velké a hluboké věci. Všichni se snaží, aby dětský pacient mohl žít se svou nemocí co nejlíp, aby měl plnohodnotný život v tom třeba i omezeném čase,“ popisuje Lucie Hrdličková, vedoucí lékařka týmu Dětské podpůrné péče FN Motol.

  • Dítě píše fixou na tabuli
    Nezralé děti ztratí právo na odklad. Ve školách přibude neúspěšných, varuje odborník

    Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 03.10.2024
    Působí roztěkaně, není sociálně zralé a připravené na školu. Podobně vypadají doporučení psychologické poradny, aby dítě nastoupilo do první třídy o rok později. Odklad má skoro čtvrtina dětí, nejvíc v Evropě. Vláda ve středu schválila novelu, která má praxi zásadně omezit. Shodli se na ní politici všech stran. "Má to ale rizika, může narůst neúspěšnost dětí na základní škole," varuje analytik.

  • Dívka na dětském hřišti
    Dobré hřiště by mělo mít prvky pro děti i rodiče. Tím se omezí to sezení na lavičce s mobilem v ruce, míní architektka

    Zdroj: plus.rozhlas.cz, 02.10.2024
    „Netvořím dětská, ale rodinná hřiště. Já ten prostor vnímám jako veřejný, a je také pro všechny rodiče i prarodiče,“ popisuje architektka Tereza Kučerová, která je navrhuje už přes deset let. „Už to totiž ve městech nefunguje jako dřív, kdy byly děti vystrčeny před dům, ať si hrají. Teď má takový životní styl už málokdo. Proto na hřištích tráví rodiče spousty času – dokonce daleko víc než v jiném veřejném prostoru,“ doplňuje architektka.

  • Břicho s tukem
    Energy drinky a málo pohybu. Exploze nárůstu dětské obezity je kritická, rodiče hrají klíčovou roli

    Zdroj: prozeny.cz, 02.10.2024
    Podlomené zdraví i psychika a vysoké riziko infarktu už okolo 35 let. To jsou jen některé následky dětské obezity. Dětí, které se s ní potýkají, v Česku rapidně přibylo a lékaři bijí na poplach. V čem rodiče často chybují a přes co vede cesta ke zdravé hmotnosti? To řeší nový díl podcastu MUDr.ování.

  • Muž si hraje s malou dívkou
    Stát už testuje sousedské hlídání. Rodiče jsou u toho, mají i zaplaceno

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 01.10.2024
    V sedmi domácnostech na Vysočině se testuje sousedské hlídání dětí v praxi. Novinka má v příštím roce doplnit školky a dětské skupiny a vytvořit tak další kapacity.

  • Dívka se dívá na mobilní telefon
    Děti tráví na počítači a mobilu stále více času, nejvyšší nárůst závislostí je u jedenáctiletých

    Zdroj: novinky.cz, 01.10.2024
    Dospívající tráví stále více času na sociálních sítích a hraním počítačových her. Spolu s tím vzrůstá počet dětí, u nichž se tato zábava mění v závislost. Častěji se tak děje u chlapců. Vyplývá to z nové studie Světové zdravotnické organizace (WHO).

  • Děti sedí v kroužku
    Rozhýbejte děti v hodinách, vyzývá inspekce. Dělá to jen pětina škol

    Zdroj: novinky.cz, 29.09.2024
    Jen pětina českých základních a středních škol se snaží děti rozpohybovat i v jiných předmětech, než je pouze tělesná výchova. Uvedl to ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal, podle něj je přitom žádoucí se pohybovat i při výuce angličtiny nebo matematiky. Fyzička dětí je totiž stále horší a má vliv i na duševní zdraví. Inspekce označuje nedostatek pohybu v hodinách za jedno z největších rizik, která ovlivňují zdravý vývoj žáků.

  • Partneři v hádce
    Proč jsme vlastně spolu měli děti? Rodičovství je zátěž, dá se na ni ale připravit, říká lektorka

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 29.09.2024
    „Lidem většinou naskakují modely z jejich původní rodiny. Takže je dobré se u partnera nebo partnerky podívat na to, z jakého prostředí přichází. Kdo v jejich rodině pečoval, kdo živil, kdo o všem rozhodoval,“ říká mediátorka a lektorka Halka Jaklová. „Je dobré tohle předem probrat a ideálně se shodnout. Když se neshodnete, bavte se o tom.“

  • nápis "stop war"
    Válka narušila u českých vysokoškoláků pocit bezpečí, bojí se ztráty svobody, říká terapeutka

    Zdroj: heroine.cz, 26.09.2024
    Mladí lidé dnes někdy mívají problém uvědomit si, co je pro ně v životě důležité. „Může to souviset s tím, že vyrůstali v rodinách, kde se neklade důraz na základní lidské hodnoty, na řešení problémů, kde chyběl pocit jistoty nebo bezpečí, což mělo vliv na způsob jejich výchovy,“ říká terapeutka Ivana Bařinková. Ta se ve své praxi zaměřuje na mezilidské vztahy, existenciální potíže či seberozvoj a v posledním roce zaznamenala velký nárůst klientů z řad vysokoškolských studentů. Jako pozitivní vnímá, že je současná generace otevřenější tomu, řešit své psychické problémy s odborníky. Jak se na některých studentech s odstupem času podepsala covidová pandemie a jak na ně dopadá válka na Ukrajině nebo mezi Izraelem a Hamásem, popisuje v rozhovoru pro Heroine.cz.

  • zatopený dům
    Říkáme „to bude dobrý”, i když to není pravda. O těžkých situacích, jako jsou povodně, bychom dětem neměli lhát, říká Petra Wünschová Anna Brzybohatá

    Zdroj: eduin.cz, 26.09.2024
    Děti potřebují slyšet, že situace nebude lehká, když není. Vědí daleko více, než si myslíme. Jestliže s dospělými nemohou otevřeně mluvit, jejich fantazie je často mnohem hrozivější než skutečná realita, popisuje ředitelka centra LOCIKA.

  • dítě na hřišti
    Sedm doporučení pro zdravější děti! Na konferenci o obezitě školáků se sešlo na 250 tělocvikářů

    Zdroj: olympijskytym.cz, 26.09.2024
    Zhoršující se situace fyzické zdatnosti českých dětí a s tím spojený nárůst obezity vyburcovaly sportovní prostředí ke spolupráci. Na konferenci pro 250 učitelů tělesné výchovy pořádanou Českým olympijským výborem v rámci projektu Olympijský víceboj vystoupili Ondřej Šebek, předseda NSA, Jiří Kejval, předseda ČOV či předseda České unie sportu Miroslav Jansta. Na problém a řešení ve svých oblastech poukázali také experti z oblasti výživy, psychologie, fyzioterapie a ekonomie. Výsledkem konference je 7 doporučení, která je nutné začít řešit co nejdříve.

  • právník
    Zákon o ochraně dětí a rodiny má širokou podporu. Podstatná je prevence

    Zdroj: advokatnidenik.cz, 26.09.2024
    Připravovaný nový zákon o ochraně dětí a rodiny z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí má ve svých cílech podporu napříč politickým spektrem, zaznělo 23. září v Karlových Varech na debatě k problémům současného systému péče o děti a rodinu.

  • rodina
    Rodiče tady zažívají velké „aha“. Co pomáhá dětem od strachů a úzkostí

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 25.09.2024
    Rostoucí psychické problémy dětí řeší už třetím rokem na Kutnohorsku Týmy duševního zdraví. A úspěšně. Pilotní projekt pomoci dětem se osvědčil a rozšíří se po celé republice.

  • hasiči při povodních
    Jak s dětmi mluvit o povodních (balíček materiálů)

    Zdroj: centrumlocika.cz, 25.09.2024
    Máme před sebou další náročné dny a je potřeba se nejen dobře připravit, ale nezapomínat také na děti. Děti se totiž s mimořádnou událostí lépe vyrovnají, když mají pocit, že rozumí tomu, co se děje a co mohou udělat, aby pomohly ochránit sebe, rodinu a přátele. Abychom mohli být dětem oporou, musíme se na prvním místě postarat sami o sebe. Vytvořili jsme pro vás proto balíček infografik, který vám pomůže s dětmi o situaci komunikovat před, při i po povodních.

  • domácí násilí
    Fyzické trestání dětí: Disciplína, nebo nebezpečný přežitek?

    Zdroj: flowee.cz, 23.09.2024
    Ve většině vyspělých zemí jsou fyzické tresty již zcela zakázány. Česká republika patří mezi poslední země, kde tato otázka ještě nebyla zcela vyřešena.

  • vězení
    Trauma, jako by šlo o život. Děti, které mají tátu a mámu za mřížemi, se cítí ohroženi

    Zdroj: plus.rozhlas.cz, 23.09.2024
    Říká se jim zapomenuté děti – jednoho nebo rovnou oba rodiče mají ve vězení. V České republice jich podle odhadů založených na počtu vězňů může být 30 až 40 tisíc.

  • talíř s jídlem
    V jídelně lepší než doma aneb Jak se daří ve školních jídelnách

    Zdroj: kondice.cz, 23.09.2024
    Jídelníčky ve školních jídelnách se mají po třiceti letech oficiálně změnit. Například ubude masa a naopak přibude ryb. Dokážou to ale děti ocenit?

  • chlapec v přírodě
    Petr Havlík: Děti jsou naše budoucnost. A měli bychom to brát vážně!

    Zdroj: reflex.cz, 23.09.2024
    Extrémně teplé počasí vystřídaly několikadenní lijáky, a ty způsobily obří povodně na území velké části naší republiky. Všichni to sledujeme s velkým napětím, kdo může v ohrožených oblastech pomoci, tak ten pomůže, a to zejména při následném odklízení škod. Přírodní katastrofa zaplnila všechna média v on-line režimu. Obrázky zkázy doléhají i na zranitelné skupiny obyvatel. Zasahují výrazným způsobem psychiku citlivých (zranitelných) jedinců, nejen seniorů, ale v nemalé míře i dětí. Je tomu tak vždy, když dojde k významnému vybočení z normálu. Bylo tomu tak po loňské střelbě na Filozofické fakultě UK, je tomu tak při obrázcích z válečných konfliktů a je tomu tak i teď, kdy voda působí obrovské nejen materiální ztráty.

  • Rodina společně vaří
    Jak být mámou nebo tátou jen občas. Hostitelé si berou opuštěné děti na víkend i do Řecka

    Zdroj: cc.cz, 19.09.2024
    Dětem bez rodičů chybí podle zkušeností i výzkumu hlavně blízká osoba. Pomoct může hostitelská péče.

  • Barevná písmena
    Děti nastupují do školy zbytečně pozdě. Rok s odkladem nic neřeší

    Zdroj: irozhlas.cz, 19.09.2024
    Pěti procentům dětí může odklad školní docházky pomoct. V Česku ho ale dostává až čtvrtina celého ročníku. Seznam Zprávy vysvětlují, proč děti nastupují do školy zbytečně o rok později, ačkoliv takový krok pak přináší obtíže.

  • Holčička střihá papír
    Někteří rodiče nově nemusí hradit školkovné, jiní zaplatí víc

    Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 18.09.2024
    S novým školním rokem skončila povinnost platit školkovné pro rodiče, kteří pobírají přídavky na děti. Někteří provozovatelé se i kvůli částečnému výpadku příjmů rozhodli zdražit. Někde o pár set korun, jinde i násobně víc.

  • Dítě kreslí voskovkami
    Předškolního vzdělávání se nejméně dětí účastní na severozápadě Čech

    Zdroj: novinky.cz, 18.09.2024
    Zapojení dětí ve věku tří až pěti let do předškolního vzdělávání se v Česku pohybuje na vysoké úrovni, ve školním roce 2023/2024 jejich podíl činil 90 procent. Situace v regionech je ale nerovnoměrná. Nejnižší podíly dětí zapsaných v mateřských školách jsou v okresech Most, Ústí nad Labem a Teplice. Naopak takřka stoprocentní míru zapojení do předškolního vzdělávání mají okresy Pelhřimov na Vysočině, Semily v Libereckém kraji a Prachatice v Jihočeském.

  • Konflikt mezi partnery
    Konec střídavky, nepřijatelnost fyzických trestů, jednoduché rozvody. To přináší novela občanského zákoníku

    Zdroj: prozeny.cz, 17.09.2024
    Novela občanského zákoníku, která vstoupí v platnost v lednu 2025, přinese několik zásadních změn v oblasti rozvodů a následné péče o děti. Zmizí například označení střídavá péče, k soudu se půjde jen jednou a tělesné tresty budou označeny jako nepřijatelné.

  • Dívky nesou učebnice
    Děti o politice diskutují radši ve škole než doma. Učitelé se ale bojí konfrontace s rodiči, tvrdí expert

    Zdroj: irozhlas.cz, 17.09.2024
    Občanská výchova a zejména výchova k demokracii připomíná někdy tanec na tenkém ledě. Pravidelná nízká volební účast v Česku dokládá, že o demokracii je potřeba mluvit – v rodině i ve škole. „Žáci chtějí ve škole probírat aktuální témata i sporné otázky současnosti, protože prostor, kde mohou bezpečně diskutovat, je omezený,“ upozorňuje v podcastu Reparát Českého rozhlasu Plus Tomáš Hazlbauer, ředitel Centra pro demokratické učení.

  • Dívka se drží za hlavu
    Sto let péče o děti, kterou nepřerušila ani válka. V Česku bude významná konference dětské psychiatrie

    Zdroj: echo24.cz, 16.09.2024
    Největší dětská psychiatrická nemocnice oslaví v Opařanech stoleté výročí. Jak popisuje její ředitel, dětský psychiatr Michal Goetz, kontinuální péči během deseti dekád nepřerušily válka, krize ani restrukturalizace ve zdravotnictví. K příležitosti výročí proběhne mezinárodní odborná konference, na které vystoupí světové špičky ve svých oborech s určujícími tématy psychiatrie a nejnovějšími poznatky k nim. Tématem však bude i neuspokojivý stav dětské psychiatrie v Česku. Tu dlouhodobě trápí neúnosně dlouhé čekací lhůty, malé personální kapacity i nedostatečná modernizace infrastruktury.

  • Školní třída
    Někdo se nás snaží přesvědčit, že školy nejsou bezpečné. Chceme tím děti provést, vaříme ale z vody

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 16.09.2024
    „Hlášení po telefonu, že ve škole je bomba, známe, to je tady už dlouho. Koordinované hrozby stovkám škol v minulém týdnu ale nejsou útokem na školy, ale na náš pocit bezpečí ve školách a ve společnosti. A to tu ještě nebylo,“ říká v Houpačkách psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek.

  • smutná dívka
    Tlak na výkon a na to být výjimečný je u dětí enormní, říká Markéta Školoudová

    Zdroj: podripsky.denik.cz, 12.09.2024
    Psychické problémy malých dětí a adolescentů jsou stále diskutovanějším tématem. Co všechno může mít vliv na zhoršené duševní zdraví nejen dospělých, ale i těch nejmenších? A jak je pro ně důležitá podpora rodiny? Nejen o tom Deník hovořil s Markétou Školoudovou, ředitelkou nestátní neziskové organizace Dům tří přání, která všestranně pomáhá dětem a rodinám v náročné životní situaci.

  • žena s nataženou rukou
    Duševní problémy u dětí narůstají. V centru Prahy vzniklo nové krizové centrum

    Zdroj: prazsky.denik.cz, 12.09.2024
    V centru Prahy vzniklo nové krizové centrum pro děti a mladistvé, které nabízí komplexní pomoc včetně pobytové péče. Centrum je snadno dostupné a zaměřuje se na řešení psychických problémů, které u dětí a dospívajících alarmujícím způsobem narůstají.

  • dárek
    Češi vracejí zrak nevidomým, staví domovy pro seniory a pomáhají vzdělávat hendikepované. Za 10 let věnovali v posledních vůlích 400 mil. Kč

    Zdroj: tojesenzace.cz, 12.09.2024
    Pro všechny, kteří chtějí pomoci dobré věci a svou poslední vůlí podpořit dobročinné organizace, se opět uskuteční Měsíc dobročinné závěti. Koalice Za snadné dárcovství jej vyhlásila už pojedenácté – začíná tradičně 13. září na Mezinárodní den závětí.

  • rodina na procházce
    Za malé chyby velké tresty. Složitý vstup mladých z náhradní rodinné péče do samostatného života

    Zdroj: hradec.rozhlas.cz, 12.09.2024
    Tento týden je v Královéhradeckém kraji Týdnem pěstounství. Tedy týdnem plným kulturních akcí a výstav nejenom pro pěstouny, ale i pro širokou veřejnost. Každý z nás bude moci zjistit, co vůbec pěstounská péče všechno obnáší. Letošní Týden pěstounství je zaměřen na podporu mladých dospělých odcházejících z náhradní rodinné péče do samostatného života.

  • žena s matkou
    Geny vs. výchova. Proč se s léty více podobáme rodičům, i když nechceme?

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 11.09.2024
    Okřiknete své dítě a najednou, jako byste slyšeli vlastní rodiče. Ve slovech, v tónu, dokonce i v gestech. Naše geny a prostředí nás ovlivňují. Nedědíme jen barvu očí, ale také talenty a duševní poruchy. Mnoho duševních onemocnění má genetickou složku, ale prostředí může výrazně ovlivnit projevy. Jak nás ovlivňují geny a jak prostředí, do kterého se narodíme? V podcastu Balanc odpovídá Albert Kšiňan, psycholog a výzkumník z institutu Recetox Masarykovy univerzity.