O čem se mluví

  • studenti
    Stres, deprese, vyhoření. Proč se křehká generace Z ocitá tak rychle na hraně sil

    Zdroj: magazin.aktualne.cz, 06.05.2025
    Není žádná novinka, že syndrom vyhoření je pomalu denním chlebem mladších generací. Podle výzkumů je tímto stavem nejvíce sužovaná generace Z, tedy skupina lidí narozených v letech 1996 až 2012. Proč zrovna oni, a především pak ti, co tuto éru odstartovali, vyhoří rychleji a častěji?

  • žena s dítětem u počítače
    Svádět nízkou porodnost na to, že ženy mají kariérní ambice, je extrémní zjednodušení velmi komplexního problému

    Zdroj: grapesmag.cz, 06.05.2025
    Podle statistik zastávají ženy jen třetinu vedoucích pozic ve firmách střední velikosti po celém světě a nárůst je jen velmi pozvolný. Alice Bednaříková mezi takové ženy patří – má více než 15 let zkušeností v oblasti financí, je CFO společnosti Foodora, kromě toho má zkušenosti s řečnictvím na konferencích, působí jako mentorka nejen v neziskové organizaci M.arter a pečuje o svého dvouletého syna. Jak Alice přistupuje k tomu, že je pro některé ženy vzorem? Měla to na své kariérní cestě obtížnější než muži? A čemu přičítá nízkou porodnost?

  • žák s knihou
    Odklad, nebo nástup do školy? Každé dítě potřebuje jiný start, přípravná třída mu dává čas dozrát

    Zdroj: plus.rozhlas.cz, 06.05.2025
    Čtvrtina šestiletých dětí nenastoupí do první třídy. Důvody přitom nejsou vždy jen zdravotní. Někdy se rodiče obávají, že jejich dítě je na školní docházku málo vyspělé a pod tlakem školního systému zažije neúspěch. Jindy mají děti logopedický problém nebo jiný mateřský jazyk. S obojím dnes pomáhají takzvané přípravné třídy. Tyto možnosti, odklad i docházku do „přípravky“, ale omezí novela školského zákona.

  • přesýpací hodiny
    Zásadní dopady na celé školství. Organizace bijí na poplach kvůli školské novele

    Zdroj: forum24.cz, 06.05.2025
    Celkem 30 organizací, které se dlouhodobě věnují rozvoji vzdělávání, se obrátilo na vedení sněmovny a poslance s výzvou, ať z novely školského zákona stáhnou pozměňovací návrh k převodu financování nepedagogických pracovníků. Podle organizací je to v zájmu 170 000 učitelů a téměř dvou milionů dětí. Návrh budou poslanci řešit už poněkolikáté na schůzi tuto středu.

  • student s knihami
    Nadaná je v Česku více než desetina dětí. Systém je však ignoruje

    Zdroj: novinky.cz, 06.05.2025
    Nadaných dětí je v Česku mnohem více, než se tušilo, ukázala nová studie institutu IDEA, kterou Novinky exkluzivně přinášejí. Zatímco oficiální čísla ministerstva školství hovoří o pouhých 0,2 procenta nadaných dětí na základních školách, aktuální zjištění se pohybuje mezi 10 až 13 procenty. V evropském srovnání tak patříme k horní třetině v podílu „nadaných“. Navzdory tomu děti často prochází systémem, aniž by jejich talent někdo rozpoznal.

  • malé dítě
    Od května startují sousedské dětské skupiny: Jak budou fungovat, co podmínky

    Zdroj: denik.cz, 05.05.2025
    Od května 2025 začnou vznikat první sousedské dětské skupiny, které uleví rodičům, jež chtějí pracovat, ale brání jim v tom péče o malé děti. Lidé budou moci žádat o provozování služby přes speciální aplikaci. V ní se také rodiče dozvědí, kde ji najdou. Sousedské dětské skupiny mají být jednoduché na vznik, provoz i prostory. Stát jimi chce řešit nedostatek míst ve školkách zvláště pro děti do tří let.

  • váha – spravedlnost
    Stát posílá vymahače na neplatiče alimentů, ve výživném se chystají změny

    Zdroj: idnes.cz, 05.05.2025
    Poslanci mají aktuálně na stole dvě novely. Podle té první by neplatiči alimentů už nemířili do vězení. Podle druhé budou rychleji u dluhů narůstat úroky z prodlení a navíc bude pohledávku na ně možné přeprodat. Samoživitelé by peníze od obchodníka dostali hned v plné částce, od dlužníka by si pak dluh přednostně vymáhal nový majitel.

  • Muž a žena se drží za ruce
    O fyzickou intimitu stojím, ale cesta k ní je náročná. Proč je sexualita u lidí s autismem tabu?

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 30.04.2025
    Doteky, intimita a sexualita zůstávají v debatách o autismu často stranou. Říká se, že lidé na spektru netouží po dotecích. Že nepotřebují blízkost. Že jsou chladní, odtažití, nevyhledávají sex. Jak je to ale doopravdy? O své zkušenosti se tentokrát podělí dvaadvacetiletá studentka biologie Dodo a třiadvacetiletý Lukáš, student dramaturgie a režie. Odborný kontext doplní psychoterapeutka a poradkyně pro oblast sexuality a vztahů lidí se znevýhodněním Věra Petlanová Zychová.

  • knihovna
    Jak na výbušné dítě i vývojové trauma: novinky z nakladatelství Portál

    Zdroj: sancedetem.cz, 30.04.2025
    Představujeme novinky nakladatelství Portál, které se tematicky dotýkají rodiny a výchovy dětí.

  • Mladá dívka stojí před tabulí
    Co když se vaše dítě nedostane na střední? Vše má řešení, radí odborníci

    Zdroj: idnes.cz, 29.04.2025
    Přes sto tisíc dětí se u nás každoročně zúčastní přijímacího řízení na střední školy a víceletá gymnázia. K přijímačkám letos navíc dorazil další silný ročník a podle ministerstva školství se mělo zkoušek zúčastnit o 3 300 žáků více než loni. Nepřiměřený tlak na výkon nebo obavy z neúspěchu jsou ale pro děti podle odborníků velmi stresující.

  • Malý judista
    Díky Krpálkovi vyrůstá v Česku velké množství judistů. Sportovní vzory mohou děti motivovat

    Zdroj: irozhlas.cz, 29.04.2025
    Blíží se léto a teplé počasí. Děti tak mohou trávit více času venku a provozovat mnoho různorodých sportů. Jak jim ale v dnešní době plné sociálních sítí pomoci s tím, aby opravdu šly ven, hýbaly se a především aby je to bavilo? „Vnímáme, že aby děti objevily sportovní vzory, olympijské hry a celkově sport, tak s nimi musíme komunikovat na jejich kanálech a v jejich jazyce,“ říká mluvčí Českého olympijského výboru Veronika Linková.

  • Dívka s hlavou v klíně
    Děti jsou často úzkostné, protože je rodiče moc opečovávají, říká psycholožka

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 28.04.2025
    Strach z budoucnosti se netýká jen dospělých. Jak mluvit s dětmi o hrozbách současného světa? Proč to souvisí s digitální hygienou? A co dělají rodiče při výchově nejčastěji špatně? Nejen o tom s terapeutkou Ivou Hadj Moussou.

  • Rodiče drží dítě za ruku
    Na macechy klade společnost velké nároky. Ženy mají nevlastní rodičovství těžší, říká lektorka

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 28.04.2025
    „Jen proto, že jsem žena a vstupuju do vztahu s mužem, který má děti, neznamená to, že se o ty děti budu starat, dělat jim program nebo že budu jejich kamarádka,“ říká Eva Soukup, která se věnuje komponovaným rodinám. „Nemusím dělat, co partner nebo společnost automaticky očekává.“

  • globusy
    Výuka, která baví a funguje: Oceněný učitel mění tvář školního zeměpisu

    Zdroj: em.muni.cz, 24.04.2025
    Takto by měla vypadat výuka v 21. století. Těmito slovy ohodnotil školní inspektor práci Martina Jelínka, který učí na brněnské Základní škole Horácké náměstí 13 a který na pedagogické fakultě získal Cenu pro vynikající absolventy.

  • hubený pas
    Stop anorexii: Jak to zvládnout v léčebně

    Zdroj: jihlavska.drbna.cz, 24.04.2025
    Představa nástupu do léčebny může být děsivá. Strach z neznámého, ztráta kontroly, obava z nátlaku na jídlo. Studie ukazují, že úspěch léčby závisí na několika klíčových faktorech, jako je motivace pacienta, přístup terapeutů a podpora rodiny. Co dělat, aby léčba měla co největší efekt?

  • nemocniční místnost
    Za měsíc přibylo dárců kostní dřeně jako běžně za tři roky, říká koordinátorka

    Zdroj: novinky.cz, 23.04.2025
    Těžko uvěřit, že je to sotva měsíc, kdy otec nemocné Madlen požádal obyvatele Česka, aby se zapsali do registru dárců kostní dřeně a pomohli zachránit jeho dcerku. Vyslyšelo ho rekordních téměř 7,5 tisíce lidí, trojnásobek toho, co za celý loňský rok. Koordinátorka Ilona Landová z Českého registru dárců krvetvorných buněk, který spravuje Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), v rozhovoru pro Novinky líčí radostné zážitky z náborů, z transplantace u ukrajinských sourozenců nebo vysvětluje, že dlouhodobé užívání léků je u dárců problém.

  • sbírka oblečení
    Dokud lidé sociální služby sami nepotřebují, tak je nezajímají, říká Pečovatelka roku

    Zdroj: novinky.cz, 23.04.2025
    „Naplňuje mě to, že jsem nápomocná, když vidím, že má práce má smysl,“ říká devětadvacetiletá Kateřina Holubová z litoměřické Diakonie. Svým klientům s hendikepem je ochotná věnovat se i ve volném čase. Nabídnout pomocnou ruku neváhala ani na začátku války na Ukrajině. I to ji nominovalo do soutěže Pečovatelka roku, v níž získala cenu v kategorii terénních služeb. Co obnáší její práce a co by se podle ní mohlo změnit v přístupu lékařů či úřadů, vyprávěla před kamerou Novinek.

  • peníze
    Na charitativní sbírku Pomozte dětem lidé přispěli přes devět milionů

    Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 22.04.2025
    Na charitativní sbírku Pomozte dětem lidé přispěli přes 9,3 milionu korun. Na závěr benefičního večera, který vysílala Česká televize, to řekli moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen. Sbírka, jejímž maskotem je žluté kuře s plovacím kruhem, podporuje desítky projektů, které pomáhají především znevýhodněným a ohroženým dětem. V pořadu mohli lidé vidět reportáže o tom, jakou pomoc vybrané organizace dětem poskytují. Při loňském benefičním večeru se vybralo 11,4 milionu korun.

  • žena
    Znásilnění blízkým člověkem bývá polehčující okolnost. Absurdní, varuje šéfka proFem

    Zdroj: idnes.cz, 22.04.2025
    Lidé jsou dnes v šoku z nízkých trestů za znásilnění a už si nedovolí říct, že to, co se děje mezi manželi za zavřenými dveřmi, je jejich věc. V rozhovoru pro iDNES.cz to popisuje ředitelka organizace proFem Jitka Poláková, která se tématu domácího a sexuálního násilí věnuje už více než dvě desetiletí. Ačkoliv je podle ní Česko na dobré cestě, pořád je co zlepšovat.

  • děti v přírodě
    Lektorka: Příroda nedá dětem nic zadarmo. Když vychováme skleníkové děti, neděláme jim dobrou službu

    Zdroj: irozhlas.cz, 21.04.2025
    „Děti, které se učí venku a chodí tam často, vnímají, že to je jejich místo, kde se cítí dobře, a v budoucnu ho chtějí mnohem spíš chránit,“ říká pedagožka a lektorka Justina Danišová, která stojí za iniciativou Učíme venku. V pořadu Host Radiožurnálu taky vysvětluje, jestli je výuka mimo školní lavice přínosná a jak překonat rodičovské úzkosti a strach o děti.

  • dívky v jídelně
    Nejmenší děti brzy čeká revoluce ve stravování. Pak přijdou na řadu i ty větší

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 21.04.2025
    Dětské jídelny čekají zásadní změny v požadavcích na pokrmy. Větší důraz bude na ryby a bezmasá jídla. První změny začnou platit pro děti do tří let v dětských skupinách.

  • Zbitá žena telefonuje
    „Táta na mámu nejdřív křičí a pak ji uhodí.“ Centrum Locika pomáhá i Kláře, které se rozvádějí rodiče

    Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz, 17.04.2025
    Rozvody jsou těžké pro rodiče i děti a často je doprovázejí vyhrocené situace. V rodině, kde násilí přihlížela školačka Klára a její mladší bratr Tomáš, pomohlo Centrum Locika. Řeší nejrůznější situace dětí, které se setkaly s fyzickým bitím, a pracuje i s jejich rodiči. Organizace by ráda navýšila kapacity.

  • Mladá dívka
    Můj mozek se třikrát zamotá do sebe a už se nerozmotá. Jak lidé na spektru prožívají emoce?

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 17.04.2025
    Představa, že lidé na spektru nejsou schopni hlubokých emocí a empatie, je jeden z nejběžnějších a zároveň velmi zraňujících mýtů. Jak ale emoce skutečně vnímají? S jakými výzvami se v této oblasti potýkají – a proč je důležité pochopit, že jiný způsob prožívání neznamená, že je méně intenzivní? O své zkušenosti se podělí 26letá Markéta a 23letý Lukáš. Odborný pohled dodá ředitel střediska terapie a sociální intervence v NAUTIS Štěpán Hejzlar.

  • Malé děti v přírodě
    Český ráj oživuje legendy. Putovní hra pro děti se rozdělí na kratší úseky

    Zdroj: jicinsky.denik.cz, 16.04.2025
    Na jednotlivé pověsti bude rozdělená dětská putovní hra Českým rájem, která je už více než 20 let součástí nabídky infocenter v tomto regionu. Důvodem ke změně je klesající zájem o její současnou podobu. Zatímco v počátcích byly schopné putování Za pověstmi Českého ráje ročně dokončit stovky rodin, v posledních letech to jsou jen desítky.

  • Dítě předškolního věku
    Za hlídání až desítky tisíc měsíčně. Pravidla jsou ale přísná

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 16.04.2025
    Od května se budou moci lidé na úřadech práce hlásit, že mají zájem o provozování sousedských dětských skupin. Za hlídání až čtyř dětí mohou inkasovat i desítky tisíc korun.

  • Posmutnělý chlapec
    Na ochránce dětí nejsou peníze. Stát váhá, jak a zda vůbec ho podpoří

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 15.04.2025
    Za dva a půl měsíce má poprvé začít úřadovat nový dětský ombudsman, který má prosazovat a chránit práva dětí v Česku. Kolik peněz na něj stát uvolní, a zda vůbec, není jasné. Stejně, jako kdy proběhne volba.

  • Děti a učitelka sedí venku a učí se
    Skoro polovina rodičů chce, aby se děti učily více venku, ukázal průzkum

    Zdroj: idnes.cz, 15.04.2025
    Začátkem dubna nastává pro mnohé rodiče čas rozhodování, do které mateřské školy své děti zapíšou. Pro některé je důležitá vzdálenost školy od bydliště, počet dětí ve třídě nebo věk učitelek. Stále více rodičů se ale zajímá o kvalitu školní zahrady a o to, jestli mají pedagogové a vedení školy vstřícný přístup k venkovní výuce.

  • Školní třída
    V Česku stále existuje 130 segregovaných škol. Končí v nich třetina romských dětí

    Zdroj: novinky.cz, 14.04.2025
    Segregovaných škol, které se vyznačují více než třetinou romských žáků, je podle organizace PAQ Research v Česku 130. Nejvíce se jich nachází v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Z toho 78 škol má romských žáků dokonce více než polovinu. Situaci se podle organizace za poslední dekádu nedaří zlepšovat.

  • Knihovna
    Vybral si komiks? Super! Ze čtení je třeba sejmout povinnost a nároky, braková kniha neexistuje

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 14.04.2025
    „Designové knížky, které se líbí nám dospělým, často nejsou pro děti. Děti vnímají věci jinak než my, potřebují pestrost a barevnost. Rodiče mají často požadavek, aby dítě přečetlo příběh, ale to přece není nutné. Podporujme je v tom, co je baví číst a co si sami vyberou. Je to komiks? Super, proč ne?“ říkají v Houpačkách pedagožka Kateřina Špronglová a kurátorka dětské literatury Tereza Booth.

  • kytara
    Bezplatné kroužky během školního dne? Finský model zájmového vzdělávání může pomoci dětem ze znevýhodněného prostředí

    Zdroj: eduin.cz, 10.04.2025
    Rodinné zázemí často předurčuje, jaké příležitosti děti dostanou už od raného věku. Nízký příjem, nezaměstnanost nebo nízké vzdělání rodičů mohou omezit přístup dětí k volnočasovým aktivitám, které jsou klíčové pro rozvoj talentu, sebedůvěry i sociálních vazeb. Jak pomoci těm, kteří si to nemohou dovolit? A mohl by se finský model zájmového vzdělávání uplatnit i v Česku?

  • pes
    Zooterapie pomáhá při fyzických i psychických problémech. Dobře dělá kontakt se psem, kočkou i koněm

    Zdroj: neposlusnetlapky.cz, 10.04.2025
    Zvířata nám často dokážou porozumět lépe než lidé. Jejich láska není podmíněná, nehodnotí nás, jen jsou – a právě to má blahodárné účinky na tělo i duši. Právě na těchto principech stojí zooterapie, tedy cílené využívání zvířat k léčebným nebo podpůrným účelům. Ačkoli se může zdát, že jde o módní trend, ve skutečnosti má tahle metoda pevné místo v moderní zdravotní i sociální péči.

  • vyplňování testu
    Jednotnou přijímací zkoušku na střední školy bude letos skládat 124 650 žáků

    Zdroj: denikn.cz, 10.04.2025
    Je to zhruba o 3300 více než loni, uvedlo ministerstvo školství. Zda se dostanou na vybranou školu, ovlivňuje mnoho faktorů, například podpora a zázemí v rodině či kvalita přípravy, shodli se experti.

  • smutná mladá žena
    Generace snowflakes? Psychiatrička ukazuje i na rodiče, kteří dětem umetají cestičku

    Zdroj: magazin.aktualne.cz, 10.04.2025
    Dnešní generace Z je pro mnoho lidí neuchopitelná a často se jí vysmívají za to, že jsou jako sněhové vločky. Tak křehké a snadno se sesypou. Je skutečně pravda, že mladí lidé dnes nic nevydrží, nebo je to jen jednostranný pohled starších lidí? Primářka dětské psychiatrie motolské nemocnice Iva Dudová to s křehkostí dětí nevidí tak jednoznačně, ale připouští, že si připadají přetížené.

  • hádající se muž a žena
    ‚Táta na mámu nejdřív křičí a pak ji uhodí.‘ Centrum Locika pomáhá i Kláře, které se rozvádějí rodiče

    Zdroj: irozhlas.cz, 08.04.2025
    Rozvody jsou těžké pro rodiče i děti a často je doprovázejí vyhrocené situace. V rodině, kde násilí přihlížela školačka Klára a její mladší bratr Tomáš, pomohlo Centrum Locika. Řeší nejrůznější situace dětí, které se setkaly s fyzickým bitím, a pracuje i s jejich rodiči. Organizace by ráda navýšila kapacity.

  • kelímky s barvou
    Jak podchytit talent romských žáků? Uměním, artivismem, knihami, inspirativními příběhy a pomocí

    Zdroj: plus.rozhlas.cz, 08.04.2025
    Jaká je síla slova, kultury a umění při utváření pocitu, že člověk někam patří a může být na sebe hrdý? To je otázka, která se týká v českých školách nejen menšin. Cestou k tomu může být sociální podpora okolí i umění. V případě romských žáku ho nabízí například organizace Ara Art, která se věnuje aktivistické kultuře, nebo nakladatelství Kher, které vydává dětské knihy s romskou tematikou. Jak zajistit, aby talent a potenciál dětí nepřišel vniveč?

  • chlapec před tabulí
    Zápisy do ZŠ 2025: Kdy se konají, kolik dětí se hlásí a jak je to s odklady

    Zdroj: denik.cz, 08.04.2025
    1. dubna začal měsíční maraton zápisů do základních škol. Rodiče i děti se musí připravit na první kontakt se školním prostředím i prověrku znalostí. Letos naposledy také platí současná pravidla pro odklady, v příštím roce by je měla omezit právě schvalovaná novela školského zákona. Které termíny si letos pohlídat, co dělá dětem největší problémy a co si nezapomenout vzít s sebou, zodpoví přehled Deníku.

  • šikana ve škole
    Kdy ještě škádlení a kdy už problém? V ostravských školách se učí rozpoznat šikanu

    Zdroj: idnes.cz, 08.04.2025
    Na potírání šikany a násilných projevů dětí ve školách se zaměřuje projekt Pedagogicko-psychologické poradny v Ostravě. Letos město na tyto kurzy přispělo částkou téměř 450 tisíc korun. Program zahrnuje vzdělávání pracovníků školních poradenských pracovišť a je zaměřený na rozpoznávání a zvládání těchto rizikových jevů.

  • matka s dětmi
    Jak vykouzlit úsměv mámy? Průlomový projekt Perinatal.cz se zabývá ženskou psychikou během těhotenství a mateřství

    Zdroj: mzd.gov.cz, 06.04.2025
    V projektu Perinatal.cz se Národní ústav duševního zdraví a Úsměv mámy zaměřily na problematiku duševního zdraví žen v období těhotenství a mateřství. Na oblast, kterou se dosud v České republice nikdo systematicky nezabýval.

  • žena na vozíku
    Velká výměna průkazů pro osoby s postižením se blíží. Na co se připravit?

    Zdroj: penize.cz, 06.04.2025
    Skoro 140 tisíc osob se zdravotním postižením si bude muset letos vyřídit nový průkaz ZT, ZTP nebo ZTP/P. Některé navíc čeká i nové posouzení jejich zdravotního stavu. Co je nutné vyřídit a kolik to bude stát?

  • Chlapec drží telefon v ruce a pláče
    Linka bezpečí: Polovina dětí se nám kvůli přetíženosti napoprvé nedovolá, témata jsou navíc těžší

    Zdroj: irozhlas.cz, 01.04.2025
    116 111. To je číslo Linky bezpečí, která funguje nonstop přes 30 let. Nejčastějším tématem volajících bývají psychické potíže. Jde o deprese, úzkosti, sebepoškozování nebo sebevražedné myšlenky a poruchy přijmu potravy. Aby Linka bezpečí dokázala odbavit všechny volající děti a mladistvé, musela by zdvojnásobit provoz.

  • Dívka píše na papír
    Záleží na rodičích. Na školách se rozevírají sociální nůžky, říká oceňovaná učitelka

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 01.04.2025
    Ministerstvo školství nedávno schválilo největší reformu výuky za posledních 20 let. Změny se mají týkat i matematiky, která by měla být těžší než dosud. Co žáky základních škol v matematice čeká? A jak se co nejlépe připravit na přijímačky na střední?

  • Chlapec hraje na playstationu
    Šest hodin u obrazovky, jen jedna v pohybu, tak tráví čas školáci, tvrdí výzkum. Mobily ale na vině nejsou

    Zdroj: irozhlas.cz, 31.03.2025
    Více než šest hodin u obrazovek a pouhou jednu hodinu pohybem tráví školáci. Rozšíření moderních technologií s (ne)aktivním způsobem života ale úplně nesouvisí, jak tvrdí výzkum společnosti gamifit. „Dnešní děti chtějí být aktivní a fit, možná více než jakákoliv generace před nimi,“ říká koordinátor výzkumu Matyáš A. Michel.

  • Smrkající dítě
    I deset běžných nemocí ročně je u dětí norma. Můžou stonat i dvakrát do měsíce, říká pediatrička

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 31.03.2025
    „To, že dítě kašle ještě dva týdny po nemoci, je běžný průběh. Děsí mě, když rodiče během tohoto období přijdou a ukážou mi na fotce svou zásobu sirupů, které zkoušejí. Všechny mezi s sebou můžou interagovat, dětem z toho bývá špatně od žaludku, je dobré být v tomto střídmý. Moje děti ode mě často nedostanou na kašel vůbec nic, protože víme, že kašel nejlíp vyléčí čas,“ říká pediatrička Martina Holičková.

  • cigarety
    Skoncujte s kouřením jednou provždy: Adiktolog Adam Kulhánek radí, jak se zbavit nikotinu krok za krokem

    Zdroj: marianne.cz, 27.03.2025
    Když jsem byla v pubertě, kouření cigaret mi připadalo stylově rebelské a trendy. Dnes se na kuřáky díváme spíše s despektem, často nad nimi ohrnujeme nos a ke současnému populárnímu životnímu stylu už zkrátka nepatří. Pokud se právě vy potýkáte se závislostí na nikotinu – ať už v podobě klasických cigaret, elektronických cigaret nebo jednorázových vaporizérů – a chcete se jí jednou provždy zbavit, zjistěte, jak na to. Připravte se na nepříjemné abstinenční příznaky a naplánujte si konkrétní kroky, které vám pomohou vydržet.

  • matka s dítětem
    Češi se stále nevzpamatovali ze zdražování. Nejhůře jsou na tom samoživitelky

    Zdroj: denik.cz, 27.03.2025
    Zhruba deset procent Čechů se nachází pod hranicí příjmové chudoby. Nejvíce jsou ohroženi samoživitelé s dětmi. Stát jim zkouší pomáhat dávkami, o ně si ale spousta lidí neumí zažádat.

  • skejťák
    Z andílka agresorem aneb téma, které je u nás tabu: Násilí páchané dětmi na rodičích

    Zdroj: kondice.cz, 27.03.2025
    Šikana a násilí mezi dětmi je častým problémem nejenom na školách. V různých formách se objevuje i v prostředí, kde byste to možná nečekali – přímo v rodině. A pokud mluvíme o dětech, které se násilí dopouští na svých rodičích, věřte, že jde o téma, které je v naší společnosti stále tabu. Proč? Na to jsme se v podcastu zeptali odbornice Mgr. Terezy Hartošové.

  • školák ležící na lavici
    Vysoký počet odkladů je chybou systému, říká sociolog Prokop. Častěji mají odklad děti z chudších rodin

    Zdroj: irozhlas.cz, 27.03.2025
    V Česku je více odkladů než v sousedních zemích, velké rozdíly panují mezi regiony. Připravovaná novela může výrazně snížit počet odkladů. „Zásadní je lepší propojení školky se základní školou,“ míní sociolog. Může tak školu lépe informovat o tom, co je pro děti potřeba. „Dobrá školka hodně zlepšuje předškolní připravenost.“ Podle Daniela Prokopa stát nemá o předškolní docházce data. Nejen o tom mluví v pořadu Radiožurnálu Život k nezaplacení.

  • chlapec s mobilem
    Chytré telefony dělají děti hloupější, tvrdí odborníci. Spojují smartphony s dezinformacemi

    Zdroj: forum24.cz, 25.03.2025
    „Chytrý telefon dělá z dětí nemocné, hloupé a závislé, tečka,“ nazvala svůj text sloupkařka rakouského deníku Die Presse Andrea Schurianová. V textu spojuje rostoucí nedůvěru k vědeckým poznatkům s užíváním smartphonů mladou generací. Odvolává se přitom na studii Chicagské univerzity z roku 2019. Stejný názor ale zastává také neurovědec Manfred Spitzer. „Digitální média vytvářejí závislost a poškozují vývoj mozku dětí a dospívajících,“ řekl Spitzer německému listu Südkurier.

  • chlapeček a plyšový medvídek
    Ohrožené dítě může být i to, které jezdí v Mercedesu, říká šéfka Platformy pro včasnou péči

    Zdroj: heroine.cz, 25.03.2025
    Kateřina Sirotková je ředitelkou Platformy pro včasnou péči sdružující více než padesátku organizací napříč Českem. Nabízejí podporu rodinám, které se z různých důvodů ocitly v situaci, kdy potřebují podporu při péči o dítě a jeho rozvoji. Kdo jsou nejčastějšími klienty? Proč stát není schopen zajistit, aby všechny děti dostaly péči, jakou potřebují? A jak z toho ven?

  • žena s dětmi
    Bojuje za děti bez domova. Pěstounkou chci být, dokud budu chodit, říká Brňanka

    Zdroj: brnensky.denik.cz, 24.03.2025
    Na brněnské Lesné ji znají jako neúnavnou bojovnici za děti bez domova. Milada Temcsáková není jen pěstounkou, ale i člověkem, který svou pomoc šíří dál. Ve sklepě panelového dobu vybudovala Koníkovský skládek, který nabízí pomoc nejen ostatním pěstounům, ale i matkám v nouzi. Je Dobrou duší z Deníku.

  • dítě s jídlem
    Od května začne sousedské hlídání dětí. Má pomoci s nedostatkem míst ve školkách

    Zdroj: denik.cz, 24.03.2025
    Stát počítá se vznikem až pěti tisíc sousedských dětských skupin. Oprávněná osoba bude moci hlídat až čtyři děti u sebe doma. Agendu bude mít na starosti Úřad práce.

  • zdravotnická dokumentace
    Obtížná, ale kruciální disciplína. Sběr klinických dat o léčbě vzácných onemocnění brzdí řada bariér

    Zdroj: zdravotnickydenik.cz, 23.03.2025
    Nezbytnost sběru klinických dat o léčivech na vzácná onemocnění pro prokázání jejich efektu a pro jejich úspěšný vstup do úhrad – to bylo jedno z nosných témat, která se vinula celým sympoziem Zdravotnického deníku Vzácná onemocnění, na němž diskutovali zástupci lékařů, pacientů i plátců. V panelové diskusi její účastníci rozebrali, proč je sběr dat v terénu nenahraditelný i to, jaké bariéry dnes brání tomu, aby byl prováděn systematicky a efektivně.

  • děti
    Pěstounů je málo. Stát chce zájemcům přidat volno navíc

    Zdroj: novinky.cz, 23.03.2025
    Snahy o zvýšení počtu nedostatkových pěstounů komplikují i různá školení, která zájemci absolvují. Musejí si na ně totiž často brát dovolenou. Ministerstvo práce a sociálních věcí jim tak chce na tuto povinnou přípravu nově uzákonit až šest dnů neplaceného volna.

  • Chlapec se školním batohem na zádech
    Zápis do první třídy není zkouška, zdůrazňují pedagogové. Co rodičům radí?

    Zdroj: ceskenoviny.cz, 21.03.2025
    S blížícím se dubnovým termínem zápisů do škol se rodiče více zajímají o to, co k němu budou potřebovat a zda je jejich dítě dostatečně připravené. Učitelé rodičům radí, aby sebe ani dítě příliš nestresovali. Zápis není zkouška a pokud dítě některé věci neumí, může je do září ještě nacvičit. Náplň i organizace zápisů se v jednotlivých školách příliš neliší. Termín zápisu a kritéria pro přijetí zveřejňují školy na svých webových stránkách. Na co se ale mají rodiče před zápisem zaměřit nebo co mohou u samotného zápisu očekávat, shrnujeme v následujících bodech.

  • Matka chová dceru v náručí
    V chování k dětem zůstává v Česku relikt totality. Stále ještě se učíme, že si zaslouží respekt, říká zmocněnkyně pro lidská práva

    Zdroj: plus.rozhlas.cz, 21.03.2025
    České děti budou mít svého ombudsmana nebo ombudsmanku. Institut, který začne fungovat od 1. července, by měl zajistit jejich lepší ochranu a také to, že se budou mít vždy kam obrátit. „Měl by hájit práva dětí, posilovat jejich hlas ve veřejném prostoru a zapojovat děti do tvorby veřejných politik,“ říká o vzniku této pozice v pořadu Osobnost Plus Klára Šimáčková Laurenčíková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva.

  • Chlapec se dívá z okna
    Dětem, které často bolí hlava, pomáhá nové centrum v Jindřichově Hradci. Za potíže většinou může narušený režim

    Zdroj: budejovice.rozhlas.cz, 20.03.2025
    Pro některé děti může být snazší své obtíže lékařům nakreslit než popsat slovně. Například bolest hlavy pak vypadá jako velká červená díra na čele nebo bušící kladívko. Zkušenosti s tím mají v jindřichohradecké nemocnici. Nové centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy se tam stará o pacienty od šesti let.

  • Smutná dívka
    ‚Proč jsem se já narodila zdravá?‘ Skleněné děti si nesou pocity viny, říká režisérka filmu Ta Druhá

    Zdroj: irozhlas.cz, 20.03.2025
    Dilemata, která vznikají mezi péčí o sestru s poruchou autistického spektra a vlastními aspiracemi, zachycuje dokumentaristka pohledem 18leté Johanky. Pro starostlivé, ale mnohdy upozaděné sourozence používá termín skleněné děti. „Skleněné děti si často ty tíhy, otázky a dilemata nechávají pro sebe a nesdílí je s okolím,“ pojmenovává Marie-Magdalena Kochová, režisérka filmu Ta Druhá, také svou vlastní zkušenost v rozhovoru pro Radiožurnál.

  • Rodina s dětmi
    Kraje hlásí nedostatek pěstounů pro děti starší tří let. ‚Pořád chybí a chybět budou,‘ říká Dvořáková

    Zdroj: irozhlas.cz, 19.03.2025
    Od nového roku v ústavní péči nemohou být děti starší 3 let. Kraje hlásí, že pěstounů je pro ně nedostatek. Scházejí hlavně ti dlouhodobí, kteří mají děti přebírat od přechodných pěstounů a starat se o ně do dospělosti. Obtížně se hledají pro zdravotně omezené děti, sourozence a děti jiného etnika. „Liší se to podle regionů, někde je větší poptávka, jinde minimální,“ říká pro Radiožurnál Iveta Dvořáková, výkonná ředitelka Asociace Dítě a rodina.

  • Matka s dítětem na klíně pracuje na počítači
    Matky malých dětí chtějí pracovat, ale často nemohou

    Zdroj: novinky.cz, 19.03.2025
    V Česku pracuje zhruba jen polovina matek dětí mladších čtyř let, i když většina z nich by ráda měla alespoň částečný úvazek. Upozornila na to ekonomka Klára Kalíšková z think-tanku IDEA při CERGE-EI. Kdyby všechny matky mohly pracovat podle svých preferencí, tedy pokud by odpadly bariéry ve formě nedostatku předškolních zařízení a firmy by více nabízely částečné úvazky, státní rozpočet by si podle ní polepšil o miliardy.

  • Rostlina konopí
    Marihuana v těhotenství způsobuje u dětí problémy s chováním

    Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 18.03.2025
    Pokud matky užívají během gravidity nebo těsně po porodu marihuanu, může se to projevit na psychice jejich potomků, konkrétně na zvýšeném riziku vzniku rušivých poruch chování. Vědci v nové studii popsali nejen statistiku, ale také našli příčiny.

  • Schoulený chlapec v knihovně
    Nedivme se, že mají děti úzkosti. Volají spíš, když skončí škola, říká ředitelka Linky bezpečí Petrášková

    Zdroj: irozhlas.cz, 18.03.2025
    Každý den pomáhá společně se svými spolupracovníky dětem a mladistvým překonávat těžké životní situace. Zhoršujícímu se duševnímu zdraví u této věkové skupiny se nediví. „Vezměte si, co se na nás valí dnes a denně z televize, z rozhlasu, kde je pořád válka na Ukrajině, předtím to bylo tři roky v kuse všechno o covidu,“ konstatuje ředitelka Linky bezpečí Soňa Petrášková v pořadu Host Lucie Výborné na Radiožurnálu.

  • Otec nese plačící dítě přes rameno
    Český zákaz fackování dětí moc nepomůže. Rodiče často jinou výchovu neznají

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 17.03.2025
    Mlácení a násilí, nebo „korektivní kontakt“. Debata kolem fyzických trestů je vyhrocená . To paradoxně komplikuje rodičům cestu k bezpečnějším a účinnějším metodám. Aktuálně je v jednání novela, jež zavádí zákaz tělesných trestů.

  • Matka kojí syna
    Ukončení kojení nese velké emoce, dá se ale udělat šetrně, říká instruktorka Vanda Schreierová

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 17.03.2025
    „Odstav kojení není jen ukončení předávání potravy, ale taky konec nějaké blízkosti, kterou společně zažíváme. Nese to s sebou často velké emoce na straně dítěte i matky. Považuji to za nejcitlivější období v životě obou,“ říká v Houpačkách Vanda Schreierová, která vede kurzy handlingu a ženám pomáhá s kojením i s jeho ukončením.

  • fonendoskop
    Povědomí o vzácných onemocněních se zlepšuje

    Zdroj: tribune.cz, 13.03.2025
    Mezi pokroky, které se v posledních letech podařily v péči o pacienty se vzácným onemocněním, patří zvýšení povědomí mezi praktickými lékaři. Další výzvy jsou na řadě. Mimo jiné komplikovaná cesta k péči v zahraničí nebo k účasti na zahraničních klinických studiích.

  • dívka s brýlemi
    Počet dětí trpících krátkozrakostí se zvyšuje. Důležitá je prevence a včasná diagnostika

    Zdroj: roklen24.cz, 13.03.2025
    Zrak patří mezi nejdůležitější lidské smysly a jeho správný vývoj v dětském věku je klíčový pro celkový rozvoj dítěte. Oční vady, které nejsou včasně diagnostikovány a léčeny, mohou způsobit nejen trvalé zrakové potíže, ale i problémy s učením, koncentrací a celkovou kvalitou života.

  • učitel na webináři
    Prevence a intervence šikany: bezplatný webinář pro pedagogy

    Zdroj: praha1.cz, 13.03.2025
    Městská část Praha 1 a Místní akční plán rozvoje vzdělávání IV zvou všechny učitele a pedagogické pracovníky na odborný webinář s názvem Prevence a intervence šikany u žáků ZŠ. Tento online seminář se uskuteční v úterý 25. března 2025 od 16.00 do 18.00 na platformě ZOOM.

  • matka s miminkem
    Poporodní deprese mohou být nebezpečné. Kdy se obrátit na lékaře

    Zdroj: magazin.aktualne.cz, 13.03.2025
    Depresivní propady, neustálý pláč či sebeobviňování z neschopnosti. I to mohou být příznaky poporodních depresí. Jestli toto u sebe po porodu miminka zpozorujete, neváhejte a vyhledejte odborníka. Čím dříve se tento nebezpečný stav bude řešit, tím lépe. Třeba herečka Eva Hacurová se přiznala, že po narození dcery také prožívala "období temna" a musela začít brát léky.

  • toastový chléb a ovoce
    Školní jídelny již mohou darovat zbylé nevydané pokrmy – organizace Zachraň jídlo ukazuje, jak na to

    Zdroj: bezpecnostpotravin.cz, 11.03.2025
    Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) zveřejňuje tiskovou zprávu Organizace Zachraň jídlo k darování pokrmů ze školních jídelen.

  • žáci ve třídě
    Školní šikana. Pro řešení je důležitý otevřený vztah, důvěra a komunikace dítěte s rodiči i učitelem

    Zdroj: hradec.rozhlas.cz, 11.03.2025
    V radioporadně se věnujeme našim dětem, možná také vnoučatům, podle toho, jestli nás poslouchají i babičky a dědové. Naším hostem Kristýna Červená, psycholožka z Pedagogicko psychologické poradny v Hradci Králové. Jako téma jsme zvolili školní šikanu. Stále aktuální téma, které se ale ne vždy bohužel daří rychle a účinně vyřešit.

  • klíč od bytu
    Single domácností přibylo více než bytů pro ně. Kvůli cenám teď hledají menší

    Zdroj: novinky.cz, 11.03.2025
    Lidé žijící v jednočlenných domácnostech se stali fenoménem, který formuje současnou podobu nemovitostního trhu. Developeři i kvůli nim například začali stavět více menších bytů. Zmenšování domácností ale přispívá i k převisu poptávky nad nabídkou, který vede k růstu cen. Ten aktuálně citelně dopadá i na zmíněné singles.

  • ruce dítěte a dospělého
    Místa pro tříleté v dětských skupinách i větší ochrana obětí domácího násilí. Prezident podepsal sérii zákonů

    Zdroj: novinky.cz, 11.03.2025
    Pokud neseženou rodiče tříletých dětí místo ve spádové školce, bude jim obec muset zajistit místo v dětské skupině. A když bude plno i tam, musí přispět rodičům na náklady spojené s péčí. Novelu zákona podepsal prezident Petr Pavel, podepsal i několik dalších zákonů. Ve večerních hodinách o tom informoval Hrad.

  • drobné mince v dlaních
    Ohrožených chudobou přibylo mezi lidmi s dětmi, říká analýza. Senioři si polepšili

    Zdroj: idnes.cz, 09.03.2025
    Příjmovou chudobou byla loni ohrožená necelá desetina lidí. Nejohroženější jsou neúplné rodiny s dětmi. Naopak situace seniorů se výrazně zlepšila. Počet seniorů ohrožených chudobou se loni proti roku 2023 snížil a zároveň jako jediná skupina mezi lety 2018 až 2023 nezchudli. Ukázala to analýza Českého statistického úřadu.

  • žena počítající peníze
    Alimenty lze navýšit i zpětně, rozhodl Ústavní soud

    Zdroj: novinky.cz, 09.03.2025
    Více než sto tisíc korun musí na základě rozhodnutí soudu své bývalé partnerce a jejich dětem zpětně doplatit muž z Brna. A to i přesto, že vyměřené alimenty poctivě hradil. Výrazně mu totiž od počátku roku 2023 stouply příjmy. Podobných případů může do budoucna přibývat. Ústavní soud totiž nedávno vydal dva rozsudky, které zpětné navyšování alimentů mohou usnadnit.

  • Obézní člověk
    Rodiče s obezitou nesprávným směrem ovlivňují návyky dětí. K tomu přispěl i covid, míní odborník

    Zdroj: irozhlas.cz, 07.03.2025
    Úterý je Světový den obezity. Nadváhu nebo obezita mají v Česku dvě třetiny dospělých a každé čtvrté dítě. „Je skutečně nutné, aby i praktičtí lékaři, což je ta nejdůležitější skupina s ohledem na to, kolik máme pacientů s obezitou, byli více motivováni k tomu, aby se věnovali prevenci a léčbě obezity,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál předseda České obezitologické společnosti a přednosta Centra diabetologie pražského IKEMu Martin Haluzík.

  • Mladá žena se drží za hlavu
    Úzkost ve společnosti je daní za naši dospělost, říká harvardský psycholog

    Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 06.03.2025
    Nikdy nebudeme mít dokonalý svět a bylo by nebezpečné o něj usilovat, řekl Steven Pinker, profesor psychologie na Harvardově univerzitě, Danielu Stachovi v pořadu Hyde Park Civilizace. Jedná se o jednoho z nejvýznamnějších světových intelektuálů; věnuje se intenzivně tomu, že ukazuje na dobré stránky naší společnosti, které už lidé příliš nevnímají.

  • Plačící chlapec
    Už žádné výmluvy. Děti se nebijí ani "málo", hrozí traumata i rakovina, říká expertka

    Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 06.03.2025
    I lehké plácnutí přes zadek při výchově dítěte nezůstává bez následků. “Ono to má sice okamžitý efekt, zafunguje to a dítě většinou přestane s tou činností, ale má to závažné dlouhodobé dopady,” upozorňuje ředitelka Centra Locika Petra Wüsnchová s tím, že i nepatrný tělesný trest dá dítěti signál, že by rodič mohl přitvrdit a minimálně to v něm zanechá vůči rodičům ambivalentní pocity.

  • Dívka pracuje na počítači
    Zakazovat dětem Hru na oliheň není řešení, říká mediální expertka

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 05.03.2025
    Seriálu Hra na oliheň jsou i po vydání druhé série plné školy, o seriál se zajímají i žáci prvního stupně. Podle odbornice na média tvůrci na tuto věkovou skupinu původně necílili, seriál ale zaujal svou jednoduchostí.

  • Nohy na váze
    Z epidemie obezity přejdeme u dětí do epidemie cukrovky, varují lékaři

    Zdroj: novinky.cz, 05.03.2025
    Do deseti let bude nejméně každé čtvrté dítě obézní. Výrazně přibude i těch, které budou mít cukrovku. Na děsivou predikci upozorňují obezitologové, kteří finalizují spolu s ministerstvem zdravotnictví národní program prevence a léčby obezity. Potřebná opatření chtějí představit do několika měsíců. Jen změnou životních návyků se totiž problém nevyřeší, potřeba je včas odhalit začínající nemoc a léčit ji. A to i u dětí.

  • Mladá dívka
    Odbornice: Děti covidu jdou systémem bez pomoci a jejich problémy se mohou zhoršovat

    Zdroj: novinky.cz, 04.03.2025
    Rozpuk agrese u mladých lidí je hlavně dopadem pandemie, která nejhůře dolehla na generaci dospívajících dětí na druhém stupni základních škol. Příčiny častějších útoků ze strany teenagerů v rozhovoru pro Novinky popsala speciální pedagožka a šéfka organizace Society for All Lenka Felcmanová. Pokud se podle ní nepodaří této generaci pomoci, problémy se mohou prohlubovat.

  • Dítě si hraje s hračkami
    Asi jste si to dítě představovali úplně jinak, říká pediatr Cyril Matějka o autismu a ADHD

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 04.03.2025
    „První příznaky toho, že by dítě mohlo mít neurovývojovou vadu, tedy autismus, ADHD nebo třeba vývojovou dysfázii, se můžou projevit jako poruchy spánku, opožděný vývoj chůze a řeči, velká vybíravost v jídle,“ říká pediatr a neonatolog Cyril Matějka, který se věnuje neurovývojovým vadám u dětí.

  • Muž a žena vedle sebe sedí na pohovce u poradce
    Aperio vydalo Průvodce zákony pro rodiče na rok 2025. Ke stažení je zdarma

    Zdroj: aperio.cz, 03.03.2025
    Aperio vydalo aktualizovanou verzi Průvodce zákony pro rodiče s podtitulem Praktický právní a psychologický rádce. Obsahuje všechny důležité informace a novinky týkající se předpisů souvisejících s rodičovstvím – od mateřské dovolené přes ošetřovné až po pracovní podmínky rodičů včetně příkladů řešení konkrétních situací, vzorů žádostí, užitečných kontaktů a odkazů. Nechybí v něm ani řada článků věnujících se psychologickým tématům, např. jak komunikovat s dětmi o rozvodu, jak usnadnit dětem nástup do školky a školy ad

  • Děti cvičí v tělocvičně
    Strašák jménem tělocvik

    Zdroj: novinky.cz, 03.03.2025
    Množství venkovních hřišť i nabídka sportovních kroužků nikdy nebyly tak pestré jako dnes. Přesto zdatnost dětí upadá. Z tělesné výchovy, jež je pro spoustu z nich jediným pravidelným pohybem a která by v nich chuť k pohybu měla probudit, si však mnozí odnášejí trauma, a to už po několik generací.

  • slepá žena
    Speciálně pedagogické centrum v srdci Prahy: Základní škola pro žáky s poruchami zraku mění životy

    Zdroj: mestoprodeti.cz, 27.02.2025
    V samém srdci Prahy, na náměstí Míru 19, se nachází unikátní vzdělávací instituce, která se zaměřuje na potřeby žáků s poruchami zraku – Základní škola pro žáky s poruchami zraku. Tato škola se stala nejen místem vzdělávání, ale také místem naděje a podpory pro rodiny a děti, které čelí výzvám spojeným se zrakovým postižením.

  • dvě ženy při rozhovoru
    Peer pracovníci jsou pro psychiatrické nemocnice nezbytní. Volají ale po lepším ukotvení v systému

    Zdroj: zdravotnickydenik.cz, 27.02.2025
    Jedinečná zkušenost s chorobou nebo lepší navázání komunikace s pacienty. To jsou některé pozitivní atributy peer pracovníků – lidí s žitou zkušeností s duševním onemocněním, kteří se pohybují v přímé péči. Zdravotnický deník oslovil psychiatrické nemocnice, které je do svých aktivit zapojují. Kromě benefitů zařízení zmiňují i některé problémy, zejména nedostatečné systémové zařazení peerů a jejich činností.

  • žena s dítětem
    Cesta pěstouna...aneb kdo komu dává sílu?

    Zdroj: socialniveci.ostrava.cz, 27.02.2025
    Paní Romana vychovala dvě dnes již dospělé děti a rozhodla se přijmout do péče i Adélku. Jak se přihodilo, že nyní se rodina rozrostla o další dvě dívky? Přestože nedávné povodně jí vzaly vše a ztrácela veškerou energii, podpora a důvěra děvčat ji postavila znova na nohy.

  • policie
    Domácí násilník bude moci být vykázán na dva týdny, policie mu zabaví zbraň

    Zdroj: lidovky.cz, 27.02.2025
    Pomoci obětem domácího násilí má novela občanského zákoníku, kterou schválil Senát. Policista bude mít při vykázání domácího násilníka povinnost odebrat mu zbraň. Doba vykázání se má prodloužit z deseti dnů na dva týdny. Po tuto dobu nebude moci násilník získat zbraň zpět. Návrh nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

  • terapie
    Oblast péče o duševní zdraví má i nadále možnost získat významné prostředky z EU fondů

    Zdroj: reformapsychiatrie.cz, 26.02.2025
    Reforma péče o duševní zdraví od svého začátku těží z toho, že může využívat EU fondy na financování modernizace a staveb psychiatrických oddělení, ale i komunitních služeb. Zaplatit bude možné v rámci projektů i personál či vzdělávání např. center duševního zdraví. Platilo to pro minulé tzv. programové období EU fondů, které pomohlo reformu výrazně nastartovat, a platí to i období současném.

  • nůž
    Psycholog: Děti na tom nejsou psychicky dobře, nevíme si s tím rady

    Zdroj: novinky.cz, 26.02.2025
    Otřesný případ vraždy dvou prodavaček teprve šestnáctiletým útočníkem nebo drastická šikana dvanáctileté školačky v Hodoníně – to jsou dva případy z nedávné doby, které dokládají smutný trend. Agresivity, násilí a šikany mezi dětmi a náctiletými od covidu stále přibývá. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) chce proto od příštího roku mít v každé větší škole psychologa na plný úvazek. Může to pomoct? V podcastu PoliTalk jsme se zeptali psychologa a vedoucího Pražského centra primární prevence Jana Žufníčka.

  • žáci
    Citlivá a kontroverzní témata do škol patří, shodují se experti. Uchopit se dají třeba díky filmům

    Zdroj: plus.rozhlas.cz, 24.02.2025
    Už tři roky probíhá válka na Ukrajině. Děti z řad ukrajinských uprchlíků docházejí do českých škol a řada z nich se musí vyrovnávat se ztrátou někoho blízkého. Osobní zkušenost se smrtí, s těžkou nemocí a dalšími náročnými situacemi mohou ale kdykoliv zažít všechny děti ve třídě. Co pro ně v tu chvíli může udělat učitel nebo učitelka? A jak ve třídě probírat kontroverzní a citlivá témata? „Nestigmatizovat a vytvořit bezpečné prostředí,“ shodují se hosté v pořadu Reparát.

  • jídlo v supermarketu
    Na potravinové banky se obrací stále více lidí

    Zdroj: novinky.cz, 24.02.2025
    Rekordních 430 tisíc osob využilo loni služeb potravinových bank. Lidí, jimž se distribuuje tento druh pomoci, přibývá už několik let. Loňský nárůst byl sedmiprocentní. Rovnou o pětinu více Čechů však využilo takzvané výdejny, kde jsou balíčky rozdávány lidem v těžké situaci napřímo. Nadpoloviční většinu příjemců tvoří rodiny s malými dětmi a samoživitelé. Za nimi jsou senioři, kteří žijí sami.

  • šéf v práci
    Šéf je psychopat, dítko má "adéhádé". Ale vůbec to tak není. Jak některé pojmy z psychologie pronikají do běžné mluvy a co to může dle odborníků způsobit?

    Zdroj: svetzeny.cz, 23.02.2025
    Zamysleli jste se někdy nad tím, jaká slova ve svém výrazivu používáte? Asi každému se občas povede pronést větu: „Mám depku“ nebo o někom ve svém okolí pronést, že „je psychopat“, či se nestydíme ani o živějším dítěti s úsměvem pronést, že "má ADHD". Aniž bychom si to však uvědomovali, používáme pro označení běžných stavů pojmy týkající se závažných duševních poruch, které se bez odborné péče neobjedou.

  • smutná dívka v lavici
    Šikana začíná nenápadně. Když se přehlíží, stává se normou

    Zdroj: denikreferendum.cz, 23.02.2025
    Brutální šikana mladé dívky a odhalení plánovaných útoků nožem mezi školáky ukázaly alarmující nárůst násilí ve školách. Šikana přitom často začíná nenápadně. O příčinách i prevenci jsme hovořili s psycholožkou Pavlínou Janošovou z AV ČR.

  • Chlapec s poraněným nosem
    Alarmující nárůst násilných útoků dětí. Jen v lednu jich bylo čtyřikrát víc než před rokem

    Zdroj: novinky.cz, 21.02.2025
    Enormním způsobem narůstá násilná trestná činnost spáchaná dětmi, za dva roky jde o 25 procent, tedy o čtvrtinu víc. Alarmující je pak skokový rozdíl mezi loňským a letošním lednem, kdy se děti dopustily čtyřikrát víc násilných deliktů. Nárůst policie průběžně zaznamenává od roku 2021 do 2024.

  • Léky
    Varování pro rodiče: děti se přiotráví i běžnými léky z domácí lékárničky, čísla zůstávají vysoká

    Zdroj: echo24.cz, 21.02.2025
    Odborníci opět varují před nebezpečnými trendy, které zasahují děti a mladistvé. Odborníci Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze už před rokem poukázali na alarmující nárůst zneužívání i běžně dostupných léků, často v kombinaci s alkoholem či návykovými látkami. Aktuální čísla přitom ukazují na to, že se situace ani v posledním roce příliš nezlepšila, strmý nárůst se však zastavil. Opět se pak objevují i nebezpečné výzvy na sociálních sítích, které vyzývají děti k požívání běžných léků v množství, která mohou vést k vážným následkům.

  • Porod dítěte
    Když je při porodu rozpor v tom, co ukazuje přístroj a co cítí žena, věříme přístrojům

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 20.02.2025
    „Už na školní praxi jsem si začala uvědomovat, že o ženy nepečujeme tak, jak by potřebovaly, že je dost nepodporujeme. Snažila jsem se vybírat si pracoviště, kde mě systém nebude nutit, abych byla součástí porodnického násilí. Skončilo to tak, že nejsem zaměstnaná nikde,“ říká Magdaléna Ezrová, porodní asistentka a hlavní autorka knihy Rodit násilím.

  • Nemocniční přístroje
    Rodiče mohou být s dětmi v nemocnici přes noc i na JIP. Je možné se poradit

    Zdroj: denik.cz, 19.02.2025
    Lékaři či sestry v nemocnicích se čím dál víc snaží vycházet vstříc rodičům, jež chtějí být s hospitalizovanými dětmi i při složitých zákrocích nebo v noci. Rodiče i zdravotníci, kteří si nevědí rady, mohou využít odborných rad i příkladů dobré praxe.