- Domů
- O čem se mluví
- První pomoc při horečce
První pomoc při horečce
Datum publikace: 07. 03. 2017
Periodikum:
porodnice.cz
Normální tělesná teplota měřená nejčastěji v podpaždí se pohybuje mezi 36,0–37,0 °C. U malých dětí, kojenců a někdy batolat měříme teplotu tzv. rychloběžkou v konečníku. Od naměřené hodnoty pak odečítáme 0,5 °C.
O zvýšené teplotě hovoříme, jestliže se hodnoty pohybují od 37,0 do 38,0 °C. Pokud je teplota vyšší, nazýváme ji horečkou (odborně pyrexie). Vysoká horečka (odborně hyperpyrexie) je teplota nad 40,0 °C. Pokud trvá delší dobu, může dítě nadměrná tělesná teplota vážně ohrozit. Rady, týkající se první pomoci při horečce, přináší portál porodnice.cz.
Příznak řady onemocnění
Horečka sama o sobě není nemoc, je ale průvodním příznakem celé řady onemocnění. Horečnaté stavy u dětí nejčastěji způsobují virové nebo bakteriální infekce. Se vzestupem tělesné teploty se ale můžeme setkat i při celkovém přehřátí, při úrazech hlavy a otravách.
Kdy je teplota nebezpečná...
Déletrvající teplota nad 38 °C může být v některých případech pro dítě nebezpečná. Každý další stupeň zvýšení tělesné teploty nad 37 °C totiž zvyšuje celkovou denní potřebu tekutin o 12 %, celkovou spotřebu tělesné energie o 12 % a tělesnou spotřebu kyslíku o 13 %. Děti, které jsou primárně a dlouhodobě nemocné (s onemocněním srdce, dýchacího systému, s onemocněním mozku, děti náchylné k tzv. febrilním křečím, děti chudokrevné, děti s poruchou metabolismu, např. cukrovkou, děti s nedostatečným příjmem potravy), jsou déletrvající vysokou horečkou obzvlášť ohroženy.
Celé znění článku najdete na: http://www.porodnice.cz/dite-a-z/prvni-pomoc-pri-horecce
Související články na portálu Šance Dětem: