Prázdniny jsou pro samoživitele obdobím stresu a bezmoci – řeší, co s dětmi

Datum publikace: 17. 07. 2022
Periodikum:
irozhlas.cz
Zdá se, že zdražování a s ním související ekonomické problémy (především) chudší části české společnosti se jen tak nezastaví. Ačkoliv alespoň v období teplých měsíců nemusí domácnosti tolik řešit otázku energií, problémy s ekonomickou nestabilitou Česka přetrvávají. A jednorázová pomoc ve výši 5000 korun na dítě, která připadne 75 procentům českých rodin, lidi na pokraji bídy úplně nevytrhne.

K problémům s inflací a závažným zvyšováním cen základních potřeb – od bydlení přes potraviny – se pro některé skupiny přidalo léto. Především samoživitelky a sólo rodiče obecně mohou mít v období prázdnin problémy: pracovat musí a zároveň mají velmi omezené možnosti, jak zajistit péči o děti.

Bojí se navíc, že pokud by odjeli, o práci přijdou, nebo jim dovolená, na kterou mají nárok, způsobí finanční problémy. A tak raději chodí do práce. Obavy, které každoročně sólo rodiče mají, potvrzují i letos data Asociace neúplných rodin, která se na situaci v období prázdnin sólo rodičů dotazovala.

Není ani na tábor

Sotva se nejzranitelnější část společnosti, tedy samoživitelky a samoživitelé, oklepali z pandemie, udeřila inflace a zdražování. Pro většinu sólo rodičů tak letošní prázdniny představují velkou psychickou zátěž a stres.

Není se čemu divit: pokud se sólo rodiče nemohou spolehnout na pomoc prarodičů, stojí před otázkou, kdo jim pomůže s péčí o děti. A zatímco loňské léto byla celá řada příměstských táborů zadarmo, letos tomu tak není.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/komentare/prazdniny-deti-samozivitele-komentar-rychlikova_2207150628_cen

chlapec