Plenky, dudlíky i splachovací nočníky. Jak vypadá třída pro dvouleté děti

Datum publikace: 20. 03. 2023
Periodikum:
eduzin.cz
Rodiče volají po cenově dostupných školkách pro děti mladší tří let, jejich odpůrci tvrdí, že tak malým dětem je nejlépe doma s mámou. Navíc přece nemůžete přijmout do školky děti, které ještě mají plenky a dudlíky! Jenže když se chce, všechno jde, a to i ve velké státní školce – i když je to někdy cesta drahá a trnitá.

Nelince byly tři roky teprve před pár týdny. Je to drobná, světlovlasá holčička, která právě sedí v šatně třídy Broučků v ZŠ a MŠ Barrandov na Chaplinově náměstí. „Bude dneska Evička spinkat?“ ptá se maminky, která jí pomáhá se svlékáním. „Nevím, ona zatím ještě nepřišla,“ říká jí. Nelinka se přezouvá, přemýšlí a říká „Evička dneska určitě nespinká.“ Dívá se na maminku, co ona na to, ale maminka prostě neví. Jdou spolu k zavřeným dveřím, maminka k Nelince pokleká a chce jí dát pusu. „A co ta Evička? Třeba už tam je,“ věnuje mamince jen letmou pusu, bere za kliku a vbíhá dovnitř. Dveře se hned zase zavřou. Je čtvrtek, začíná další běžný den v mateřské škole. Jen v téhle třídě jsou děti o něco mladší – Broučci jsou speciální třída pro děti od dvou let, Nelinka nastoupila v době, kdy jí ještě nebylo ani dva a půl roku.

Dvacet dětí se vešlo, čtyřicet museli odmítnout

„Třídu jsme zřídili ve školním roce 2016/2017, protože se tehdy hodně mluvilo o tom, že děti už od dvou let budou mít zákonný nárok na přijetí do mateřské školy. A protože je to opravdu velká změna a my se báli, abychom nebyli postaveni před hotovou věc na poslední chvíli, začali jsme raději s přípravami hned,“ popisuje Jitka Valíková, zástupkyně ředitelky pro mateřskou školu. I když tato změna zákona nakonec neproběhla, rozhodli se roční přípravy zužitkovat a vytvořit třídu pro dvouleté. Každý rok přijímají dvacet dětí ze své spádové oblasti Prahy 5, zájem je však výrazně vyšší. V letošním školním roce jich museli kolem čtyřiceti odmítnout.

Celý článek najdete zde: https://eduzin.cz/wp/2023/03/06/plenky-dudliky-i-splachovaci-nocniky-jak-vypada-trida-pro-dvoulete-deti/

Batolecí dívka