Pětina šestiletých není zralá na první třídu. Odkladů máme nejvíc v Evropě

Datum publikace: 04. 04. 2023
Periodikum:
eduzin.cz
Počet odkladů povinné školní docházky v Česku už několik let neklesl pod 20 procent. V Evropě jsme v tomto ohledu rekordmany. Přibývá logopedických vad, sociální i celkové nezralosti. Některé poradny navíc schválí i devadesát procent žádostí o odklad, jiné jen desetinu. Ministerstvo proto plánuje změny.

Za pár dní odstartují zápisy do prvních tříd a dá se očekávat, že i letos až pětina dětí dostane potvrzení o nedostatečné zralosti pro zahájení školní docházky. Takzvaných odkladů je v Česku pravidelně nejméně desetina, v posledních letech ale stoupají až ke čtvrtině ze všech šestiletých dětí. „Když šel syn do školy, ani jsem o odkladu nepřemýšlela. Je chytrý dost a přišlo mi, že by se ve školce už jenom nudil,“ vzpomíná Alena ze středních Čech na předškolní rok svého syna Toníka. Vinou covidových uzávěr ho strávil z větší části doma, i zápis proběhl distančně. Začátky ve škole pak byly překvapivě náročné. „Pro něj, pro nás i pro třídní učitelku, která – byť je velmi trpělivá a vstřícná – naznala, že kdyby se s ním setkala při zápisu, spíš by doporučila odklad. Odmítal se zapojovat do výuky, nesoustředil se, ráno před školou plakal. Až později jsme po konzultaci s psycholožkou zjistili, že má lehčí poruchu pozornosti a potřebuje jasnou strukturu, pravidelnost a předvídatelnost. Takhle vlastně skočil do školy rovnýma nohama a nemůžeme se mu divit, že v tom pak plaval.“ Toník je letos už ve druhé třídě a se školou tak trochu bojuje pořád. Hlavně když je delší dobu nemocný a vypadne zase z nastaveného řádu.

Celý článek najdete zde: https://eduzin.cz/wp/2023/04/03/petina-sestiletych-neni-zrala-na-prvni-tridu-odkladu-mame-nejvic-v-evrope/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=750111&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Matka s dcerou si hrají