Odklad není „prodloužením dětství“. Kdy ho dítě skutečně potřebuje?

Datum publikace: 23. 02. 2023
Periodikum:
maminka.cz
Česko se řadí k zemím s největším počtem odkladů školní docházky na světě. Aktuálně se každoročně týká dvaceti procent dětí a jejich počet ještě roste. V jakých případech je tento krok skutečně na místě, a kdy jde spíše o výmluvy a pohodlnost rodičů? Vysvětlí odborníci.

„V poslední době rodiče častěji vyhledávají radu ohledně školní zralosti svého dítěte a častěji také žádají pro své potomky odklad školní docházky. V minulosti byl přitom trend zcela opačný, rodiče se mnohdy bránili odkladu, i když byl oprávněný, neboť řádný nástup do základní školy potvrzoval, lidově řečeno, normalitu jejich dítěte,“ uvádí Galina Jarolímková, ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4. V poslední době ale převládá trend dávat odklad i dětem, které ho nepotřebují. „Ze zkušeností z klinické praxe a z pohledu do zahraničí vyplývá, že se u nás institut odkladu školní docházky nadužívá, což neprospívá ani dětem, ani vzdělávacímu systému. Jedná se o výsostně český fenomén, který v západním světě nemá obdobu. Aktuálně se celková odkladovost pohybuje kolem 23 procent dětí s meziročním nárůstem jedno až dvě procenta. Tak velké číslo představuje mnoho rizik a nejistot, které jsou spjaty se zdravým a přirozeným vývojem dětí,“ vysvětluje klinický psycholog a psychoterapeut PhDr. Petr Nilius.

Celý článek najdete zde: https://www.maminka.cz/clanek/odklad-skolni-dochazky-duvody-kdy-je-nutny-kde-a-jak-o-nej-zadat-pedagogicko-psychologicka-poradna

Dítě běží po školní chodbě